Licemerno zvuči objašnjenje svih koji kažu da će prijemom Kosova u UNESCO, srpska kulturna baština biti bolje zaštićena, jer niko ni iz jedne od srpskih crkava ili manastira nije tražio ni takvu zaštitu, ni takvu podršku. Naprotiv, istakao je Nikolić u obraćanju ambasadorima akreditovanim u Beogradu.

Predsednik Srbije Tomislav Nikolić poručio je ambasadorima da bi razmatranje zahteva za prijem Kosova u UNESCO negativno uticalo na dijalog u Briselu, a da bi svaki nametnuti dogovor bio rasadnik budućih sukoba.

"Zamislite da se u vašim zemljama najdraža kulturna baština preda u ruke nekome ko je nije stvarao i ko je u bezbroj navrata pokušavao da je satre. To bi bilo isto kao da ste vuku dali jagnje na čuvanje", poručio je predsednik.

Nikolić je ambasadore 80 država zamolio da se o tome iskreno zamisle kako bi "shvatili kakve su muke snašle Srbe".

Podsetio da je Srbija je pokazala konstruktivnost i spremnost da se sva otvorena pitanja, u interesu unapređenja života ljudi na Kosovu i Metohiji, rešavaju u okviru dijaloga koji se, pod pokroviteljstvom EU, vodi u Briselu.

"Sva pitanja trebalo bi da budu regulisana kroz dijalog, a ne kroz jednostrane akte koji neće doprineti našem zajedničkom cilju stvaranja uslova za normalan život svih stanovnika na Kosovu i Metohiji i nesmetanu integraciju regiona u EU", kazao je Nikolić.

Kako je Nikolić objasnio, u cilju stvaranja istorijski neutemeljenog, lažnog nacionalnog i kulturnog identiteta samoproklamovane Republike Kosovo na tlu svete srpske zemlje, ide se i korak dalje, pa gde god stignu i gde god im se dozvoli, srpsku baštinu na KiM definišu kao "kosovsko-albansku" što ona nije ni po istorijskim dokumentima, ni po pravu, ni po pravdi.

"Izvrtanje istorijske građe i istorijskih činjenica ide dotle da se dinastija Nemanjića preimenuje u albansko prezime Nimani i slično, što sve ukazuje na nezabeleženu besprizornost u falsifikovanju istorije", upozorio je predsednik Srbije.

Navodeći primere uništavanja imovine Srpske pravoslavne Crkve, a posebno u martovskom pogromu 2004. godine, Nikolić je posebno istakao Izveštaj Misije OEBS na Kosovu i Metohiji iz marta 2014. godine, pod nazivom "Izazovi u zaštiti nepokretnih materijalnih kulturnih dobara na Kosovu".

U tom Izveštaju, koji se poziva na podatke kosovske policije, navodi se da je 2011, 2012. i 2013. godine, došlo do porasta broja bezbednosnih incidenata na lokalitetima kulturne baštine u odnosu na prethodne godine".

Konstatuje se da povećan broj bezbednosnih incidenata pogađa, pre svega, baštinu Srpske pravoslavne crkve. Kao što sam Izveštaj navodi "broj hapšenja i krivičnog gonjenja, kao odgovor na bezbednosne incidente od strane kosovske policije i pravosuđa je nizak".

"Zar ih ova činjenica napisana od strane UNMIK-a sama po sebi ne diskredituje, zar nije dovoljan argument za odbijanje prijema samozvane Republike Kosovo u UNESCO? Ovo je ilustracija pravog stanja", kazao je predsednik.

Nikolić je, na kraju, ambasadorima poručio da srpsko nasleđe na Kosmetu ne pripada nijednom vremenu i nijednoj generaciji, već svima i zauvek.

"Ono pripada čovečanstvu", poručio je Nikolić i citirao reči profesora umetnosti i arhitekture na Univerzitetu Prinston profesora Slobodana Ćurčića "Nije važno da li ste Albanac ili Srbin. Ove crkve i manastiri pripadaju svima, one su deo evropskog nasleđa. Trebalo bi da se ljutimo zbog toga onoliko koliko bismo se naljutili kada bi Francuzi uništili Mona Lizu".