Ministar spoljnih poslova Srbije Ivica Dačić koji će sutra učestvovati u debati o generalnoj politici UNESCO-a, najavio je da bi glasanje o predlogu za članstvo Kosova moglo očekivati oko 9. novembra i izrazio optimizam da će rezultat glasanja biti povoljan za Srbiju.

"Borićemo se do kraja. To je stav Vlade Srbije, premijera i predsednika. Mi nemamo ništa preče od toga", istakao je on, dodavši da će to biti velika borba sa neizvesnim ishodom.

Dačić je podsetio da su među članicama mnoge zemlje koje su male i udaljene, ali čiji se glas računa.

"Danonoćno razgovaramo sa svima. Ubeđen sam da to neće biti onako lako za Kosovo kao što oni misle i to će mi biti najmilije od svega", zaključio je šef srpske diplomatije i prvi potpredsednik Vlade Srbije.

Dačić je najavio da će sutra učestvovati na generalnoj debati posle koje će se znati ko ima pravo glasa i kada će tačno biti održano glasanje o predlogu za članstvo Kosova.

Izvršni savet UNESCO-a podržao je 21. oktobra zahtev Albanije i Generalnoj konferenciji preporučio prijem Kosova, ali je način odlučivanja u Generalnoj konferenciji drugačiji.

Izvršni savet ima 58 članica i odluke donosi prostom većinom. Od 58 članica, 32 su priznale priznale jednostrano proglašenu kosovsku nezavisnost ali je samo 27 je glasalo za prijem Kosova u Unesko dok 14 je bilo protiv, koliko je bilo i uzdržanih čiji se glasovi ne računaju.

Generalna konferencija ima 195 država od kojih su 111 priznale Kosovo a 84 nije dok se o predlogu odlučuje dvotrećinskom većinom.

Generalna konferencija se sastaje svake dve godine kako bi utvrdila politiku i glavne pravca razvoja Uneska.

Njena dužnost je da utvrdi programe i budžet, izabere članove Izvršnog odbora i svake četiri godine Generalnog direktora Uneska.

Generalna konferencija Uneska će eventualni prijemu Kosova u tu organizaciju razmatrati u trenutku kada Priština opstruiše Briselski sporazum o formiranju Zajednice srpskih opština, potpisan u Briselu još krajem avgusta.

Priština je posle dva meseca od potpisivanja Briselskog sporazuma odlučila da taj sporazum dostavi Ustavnom sudu na ocenu, a kosovski premijer Isa Mustafa je najavio da sporazum neće biti primenjen ukoliko Ustavni sud oceni da je on u suprotnosti sa kosovskim zakonima i Ustavom.

Takođe, Mustafa je opoziciji, koja se protivi prihvatanju tog sporazuma, poručio da vlada uvek može da suspenduje ZSO a njene pripadnike da hapsi ukoliko se ne budu ponašali u skladu sa Ustavom i zakonima.

Ustavni sud ima rok od 60 dana da se izjasni o Briselskom sporazumu.