''Mi naravno sve to vidimo, ali smatram da je odgovornost i na međunarodnoj zajednici koja ima najveći uticaj u našoj južnoj pokrajni, vojno i civilno prisustvo da omogući dase sporazumi poštuju'', rekao je Đurić za RTS.

On je podsetio da u Briselu nisu mogli da zatvore sporazum o telekomunikacijama zbog toga što je Priština insistirala na tome da imovina ne bude jasno prenesena sa Telekoma Srbije na firmu ćerku firmu Telekoma koja je registrovana u našoj južnoj pokrajni.

Kako kaže, Priština je insistirala na tome da imaju pristup centralnom sistemu Telekoma vezano za presretanje telefonskih razgovora i još neke stvari koje ne mogu da dođu ni u razmatranje.

''Niko razuman ne bi tako nesto ni razmotrio. Onog momenta kada budu želeli ozbiljno da se dogovore o tome imaćemo dogovor o nesmetanom funkcionisanju telekomunikacija'', rekao je Đurić.

Govorećo o tablicama, Đurić je istakao da su sačuvane naše tablice koji su jedan od važnih znakova državnosti.

On je naveo da razgovori u Briselu nikada nisu preterano prijatni, ali da je on ovog puta išao u Brisel da ''vadi kestenje iz vatre'' jer je Sprazumom iz 2011. godine koji je tadašnja vlada napravila predviđeno ukidanje naših tablica za celu teritoriju KiM i uvođenje KSJ I RKS tablica.

''Tim sporazumom je bilo predviđeno da 1. novembra ove godine prestane sa važanjem režim statusno neutalnih KS tablica i da bude zabranjen ulazak srpskim tablica na teritoriju KiM, kao i da umesto toga prištinske vlasti na naša vozila stavljaju 'proba RKS' sa oznakama državnosti lažne države Kosova'', rekao je Đurić.

Ono što smo uspeli da uradimo u Briselu je da produžimo, za još pet godina, važenje statusno neutralnih KS tablica, ukazao je on.

''Uspeli smo da omogućimo nastavak važenja naših tablica na teritoriji KiM, odnosno, da sprečimo ukidanja KM tablica i omogućimo da se ne skidaju naše tablice što je 2011. dogovorila prethodna vlast stim sto na prištinske tablice kada ulaze na centralnu Srbiju i na naše tablice kada ulaze u na KiM, osim za sever pokrajne važi režim takozvanog prelepljivanja statusnih simbola'', rekao je Đurić.

Prema njegovim rečima, od 15. novembra, po sporazumu, teba da počne da važi da se na prelazima prema južnim delovima primenjuje režim nalepnica, a što znači da će se na statusne simbole kosovskih i naših tablica prelepljivati po dve bele nalepnice.