Tribunal je Petra Jojića, Vjericu Radetu i Jova Ostojića optužio da su uticali na svedoke u procecu protiv njihovog partijskog vođe Vojislava Šešelja, tako što su ih pretnjama, ucenama i mitom nagovarali da promene iskaze ili da ne svedoče.
Nalog za njihovo hapšenje, Tribunal je vlastima u Beogradu uputio u januaru 2015. godine, ali po njemu ni do danas nije postupljeno.
Ocenivši da je Srbija nekoliko puta odbila da postupi po nalogu suda, da uhapsi i u Hag izruči troje radikala, Tribunal je 5. oktobra izdao međunarodni nalog za hapšenje Jojića, Radete i Ostojića.
Tim nalogom, s kojeg je danas skinuta oznaka poverljivosti, Tribunal nalaže ovlaščenim službama i zvaničnicima "svih država članica UN da smesta deluju... u cilju hapšenja, pritvaranje i prebacivanja u Tribunal" troje optuženih.
Sudije su međunarodni nalog izdale u veri da bi "mogao doprineti da sprovođenje pravde više ne bude opstruisano".
Haški tribunal je Srbiju već prijavio Savetu bezbednosti UN zbog nesaradnje u slučaju troje radikala.
Viši sud u Beogradu odlučio je ranije ove godine da nema zakonskih osnova za hapšenje i izručenje troje radikala, zato što zakon Srbije o saradnji s Haškim tribunalom predviđa obavezu izručenja samo optuženih za ratne zločine, a ne i za nepoštovanje suda.
Sličnu argumentaciju prethodno je upotrebila Francuska koja je odbila da izruči Tribunalu svoju državljanku Florans Artman (Florence Hartmann), osuđenu na sedam dana zatvora zbog objavljivanja poverljivih odluka suda iz procesa Slobodanu Miloševiću.
Artman je na kraju uhapšena u Hagu na dan izricanja presude Radovanu Karadžiću i izdržala je dve trećine kazne u zatvoru, posle čega je oslobođena.
Podnoseći redovan izveštaj Savetu bezbednosti, u junu ove godine, predsednik Tribunala Karmel Ađijus (Carmel Agius) i glavni tužilac Serž Bramerc (Serge Brammertz) ocenili su da Srbija odbija da sarađuje i izruči troje radikala.
Oni su odbacili argumentaciju beogradskog suda, podsećajući da su isti sudija i sud, prethodnih godina, u sličnim slučajevima, donosili odluke o izručenju optuženih za nepoštovanje suda, poput, na primer, još jednog člana SRS Ljubiše Petkovića koji je potom u Hagu bio osuđen na tri meseca zatvora.
Sledeći izveštaj o saradnji Srbije, čelnici Tribunala podneće Savetu bezbednosti u decembru.
Reagujući na odluku beogradskog suda, i raspravno veće Tribunala je pre nekoliko meseci protumačilo da je Srbija obavezna da sarađuje i izruči optužene za nepoštovanje suda i po statutu Tribunala i po sopstvenom zakonu o saradnji s međunarodnim sudom.
Partizan razbijen u Atini: Crno-beli nemoćni pred šampionom Evrope!
2 povećanja plate za prosvetare u 2025: Oglasio se Miloš Vučević nakon sastanka sa predstavnicima sindikata
Naravno da ću za Hrvatsku da navijam, svi majčini su mi Hrvati! Đoković otvorio dušu, zna da mu u Srbiji zameraju
Velika briga za Crvenu zvezdu: Mesec dana bez igrača koji je počeo skoro svaki meč
Željko Obradović ušao u halu prvaka Evrope, a onda je sve stalo! I Evroliga objavila kako se dočekuje veliki Žoc