Skupština Srbije - budžet za 2017.
Mondo/ Stefan Stojanović ilustracija

Sednica Skupštine na kojoj je ključna tačka dnevnog reda predlog bidžeta za narednu godinu počela je predlozima za izmene ili dopune dnevnog reda, a opozicija, između ostalog, traži i odlaganje sednice za najmanje nedelju dana, te zamera što nije bilo televizijskog prenosa.

Televizijski prenos je na drugom kanalu RTS-a počeo tek oko 16:45, kada je završila utakmica ženske rukometne reprezentacije sa Evropskog prvenstva u Švedskoj.

Poslanik SDS Marko Đurišić rekao je da se sednica održava "u mraku", jer nema TV prenosa na šta mu je predsednica parlamenta Maja Gojković odgovorila da je sednica zakazana brzo zbog hitnosti postupka i da je smatrala da je sada trenutak da se raspravlja o budžetu za 2017. godinu.

Iako je sednica bila "hitna", na njoj nije bilo članova Vlade, a ministar finansija Dušan Vujović je u 18 časova obavestio Narodnu Skupštnu, preko njene predsednice, da poslanicima može da obrazloži Predlog zakona o budžetu sutra u 11 sati.  Time je današnja seednica i okončana.

Poslanicima Skuptine je trebalo nekoliko sati samo da utvrde dnevni red, na sednici na kojoj je glavna tema budžet za narednu godinu, a, osim što su traili odlaganje, predstavnici opozicije predlažu dodatne teme za ionako obimnu parlamentarnu agendu.

Predstavnici opozicije su tražili da se na dnevni red uvrste i izmene Zakona o radu, izmene Zakona o porezu na dohodak građana, ali i izmene Zakona o PIO fondu...

S druge strane, opozicija je pohvalila što se na dnevnom redu našao zakon na osnovu koga su smanjenje plate i penzije.

Predsednik Dveri Boško Obradović rekao je povodom tog zakona da je u pitanju "istorijski trenutak srpskog parlamentarizma", jer se ispravlja napravda koja je napravljena pre 2,5 godine.

Na dnevni red nije uvršten ni predlog vlade da se raspravlja o zakonu o stanovanju, a poslanici su glasanjem odbacili praktično sve nove predloge.

Tako se nastavlja rasrpava po dnevnom redu, pa će poslanici pre rasprave o budžetu raspravljati o predlogu odluke o davanju saglasnosti na odluku o izmenama i dopunama finansijskog plana PIO fonda za 2016. godinu, kao i predlogu odluke o davanju saglasnosti na odluku o izmenama finansijskog plana RFZO za 2016. godinu.

Takođe, na dnevnom redu je i predlog odluke o davanju saglasnosti na odluku o izmenama i dopunama finansijskog plana Fonda za socijalno osiguranje vojnih osiguranika za 2016. godinu, kao i davanje saglasnosti na finansijski plan NSZ za 2016. godinu.

Poslanici će razmatrati i Predlog zakona o izmenama i dopunama zakona o budžetskom sistemu.

Inače, ukupni rashodi će biti veći za 69,1 milijardu dinara od prihoda, što predstavlja 1,7 odsto bruto domaćeg proizvoda (BDP).

Budžet za iduću godinu planiran je na osnovu prognoze da će realni rast BDP-a i 2017. iznositi tri odsto, a inflacija 2,4 procenta.

Vlada je novim budžetom planirala veća sredstva za investicije.

Za plate zaposlenih u javnom sektoru predviđen je iznos od 253,7 milijardi dinara, što je za 0,8 odsto više nego ove godine.

Planirano je uvećanje plata zaposlenima u Ministarstvu unutrašnjih poslova, BIA, Ministarstvu odbrane, ustanovama socijalne i zdravstvene zaštite, Upravi za izvršenje krivičnih sankcija, ustanovama kulture, kao i zaposlenima u pravosuđu (osim sudija i tužilaca) za 5,0 odsto.

Na veće zarade mogu da računaju i zaposleni u ustanovama osnovnog i srednjeg obrazovanja i učeničkog standarda za 6,0 procenata, zaposleni u ustanovama visokog i višeg obrazovanja i studentskog standarda za 3,0 posto, a prevdijeno je povećanje plata u naučno-istraživačkoj delatnosti - istraživačima i pomoćnom osoblju za 5,0 procenata (osim istraživačima koji imaju radni odnos zasnovan na fakultetu).

Od 1. januara i penzioneri će dobiti uvećane penzije za 1,5 procenata