Drecun je, gostujući u Dnevniku RTS, naveo da budžet ima socijalnu i razvojnu komponentu i da je detaljno isplaniran način trošenja sredstava da bi se stvorili uslovi za opstanak i ekonomski razvoj Srba i pohvalio je tim koji je radio na budžetu sa direktorom Kancelarije za KiM Markom Ðurićem na čelu.

Drecun je naveo da neće biti ugašeno nijedno radno mesto i da svih 29 lokalnih samouprava nastavlja da funkcioniše.

Poručio je da su predviđena sredstva za tekuće troškove i za namenske transfere i kapitalna ulaganja za usavršavanje rada tih opština.

Istakao je i da će se ulagati u izgradnju i adaptaciju školskih ustanova i da su za to udvostručena sredstva, jer država želi da bude prisutna na Kosovu.

Predsednik skupštinskog Odbora za Kosovo i Metohiju rekao je i da su značajna sredstva predviđena za unapređenje zdravstvene zaštite i da će biti pet velikih ustanova, a da će ostati sve ambulante koje su do sada postojale po selima.

Kao veoma važnu, Drecun ističe podršku povratku i ostanku, za šta je izdvojeno više od 500 miliona dinara.

Poručuje da se finansiranjem lokalnih samouprava i javnih ustanova čuvaju radna mesta i da se podstiče povratak, obnova i izgradnja kuća i stanova. Ukazuje i na izgradnju povratničkog naselja "Sunčana dolina" i podseća na pomoć koja se pruža putem Crvenog krsta.

Milovan Drecun navodi i da postoji preduzeće "Metohija" koje je veoma bitno zbog plasiranja poljoprivrednih proizvoda, otkupa, distribucije i prodaje. Za poljoprivredu su predviđena značajna sredstva za sadnice, mehanizaciju, stočni fond, za preradu voća i povrća.

Drecun smatra da je možda najvažnije ulaganje u infrastrukturu, jer se izgradnjom objekata od javnog i
opšteg značaja stvaraju uslovi za potpuni opstanak srpskog
naroda na Kosovu.

Kaže i da država pruža pravnu pomoć srpskom narodu.

Predviđena su i sredstva za Zajednicu srpskih opština.

"Insistiraćemo da se Zajednica formira", poručio je Drecun i dodao da će finansiranjem biti vezana za budžet Srbije.