Direktor Kancelarije Vlade Srbije za Kosovo i Metohiju, Marko Đurić, ocenio je da se  u tom činu krije se i nastojanje da se potpuno izbrišu svi tragovi postojanja srpskog naroda u Prištini, gde je, kako je podsetio, do 1999. godine živelo više od 50.000 Srba.

"Međunarodna zajednica ne sme da dopusti da nasilničkim uzurpiranjem hrama Srpske pravoslavne crkve i simbolički bude okončano brutalno etničko čišćenje Srba iz Prištine i obesmišljeno svako nastojanje da se na Kosovu i Metohiji stvori makar zametak multietničkog društva", ukazao je Đurić u saopštenju.

On je istakao da su oni koji su stavili katance na Hram Hrista Spasa u Prištini još jednom pokazali kakvom vrednosnom sistemu pripadaju, a taj sistem je nedvosmisleno "anticivilizacijski i antievropski".

Prema rečima Đurića, Srbima na Kosovu i Metohiji je upućena jasna poruka da njihova kultura i religija nisu dobrodošli na Kosovu i Metohiji. "Ovim činom je još jednom potvrđen i besmisao nastojanja samoproglašenog Kosova da postane članica Uneska, jer kulturna baština se ne štiti paljenjem ili stavljanjem lanaca i katanaca.

Slučaj Hrama Hrista Spasa u Prištini je ogledni primer sposobnosti jednog političkog establišmenta da brine o srpskoj kulturnoj i verskoj baštini, a on je ovime još jednom pokazao da to niti može, niti želi", zaključio je Đurić.