Vlast krivi individualne zagađivače, a opozicija krivi vlast i tako u KRUG

Dok je za vlast vazduh u Srbiji zagađen, ali nema mesta panici, predstavnici opozicionih stranaka optužili su vlast da je kriva za "ogromno" zagađenje zbog nesprovođenja zakona, a neki i pozivaju gradonačelnika Beograda Zorana Radojičića da podnese ostavku.

MONDO/Stefan Stojanović

Na tribini povodom zagađenja vazduha održanoj u Medija centru, predstavnici opozicionog Saveza za Srbiju poručili su danas da je Vlada dužna da sprovodi postojeće zakone i donosi mere u slučaju zagađenja i dodaju da odgovornost za aktuelnu situaciju prebacuje na građane. 

"Mi znamo ko su najveći zagađivači u Srbiji i svi su pod kontrolom vlasti", kazao je predsednik odborničke grupe SzS-a u Skupštini Beograda Nikola Jovanović. 

Dodao je da je neodgovorno reći da su građani krivi.

Na tribini se govorilo i o gradonačelniku Beograda kome su poručili da je dužan da proglasi vanrednu situaciju i predloži hitne mere, dok je potpredednik Stranke slobode i pravde pozvao gradonačelnika Radojičića da podnese ostavku. 

Dodato je i da na javnom servisu i svim televizijama sa nacionalnom frekvencijom građani treba stalno da budu obaveštavani o merama i rizicima zagađenja. 

Opozicioni SzS je predložio da je potrebno dati građanima subvencije kako bi prešli na drugu vrstu grejanja, koje nije ugalj, i time rešili problem individualnih ložišta. 

Svi govornici su istakli da su najveći individualni zagađivači termoelektrane i naveli kako one nemaju filtere za odsumporavanje. 

Opozicija je optužila vlast i da ne ulaže dovoljno u biciklstičke staze i da aktuelnom rekonstrukcijom četiri bulevara u centru Beograda (27. marta, Džordža Vašingtona, Cara Dušana i Kraljice Marije) nisu predviđene biciklističke staze. Problem je, dodaju, i što je ukinuta trolejbuska linija 28, a poznato je da trolejbusi (i tramvaji) ne zagađuju vazduh.

Pulmolog Tatjana Radosavljević navela je kako se samo poslednje dve, tri godine meri zagađenje vazduha u Beogradu i da je aerozagađenje "podmuklo".

Istakla je da se posledice tog zagađenja pojavljuje nakon određenog vremena i da dovodi do ozbiljnih posledica po zdravlje.

"Za deset godina znaćemo šta smo udisali ovih dana", rekla je Radosavljević.

Dodala je da je aerozagađenje faktor rizika mnogih bolesti, pa je tako jedan od glavnih, pored pušenja, kada se radi o karcinomu pluća.

Ona je navela da su posebno ugrožena deca, trudnice i stari i da to predstavlja problem za zdravlje nacije.

"Ostalo nam da se molimo da u Beogradu počne da duva Košava", izjavila je Radosavljević.

Za potprednika SSP-a Bulatovića vlast se bahato odnosi prema građanima.

On je optužio vlast da uvozi rumunski lignit za termoelektranu "Nikola Tesla" i da je lignit ogroman problem kada se radi o zagađenju.

A šta kaže vlast?

Vlada Srbije održala je sinoć hitnu sednicu povodom zagađenja vazduha, a premijerka Ana Brnabić poručila je nakon sastanka da su "individualne kotlarnice veliki zagađivači" i predočila kratkoročne mere.

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić pozvao je juče ministra za zaštitu životne sredine Gorana Trivana da "malo živne", i najavio hitne mere Vlade zbog zagađenja vazduha u Srbiji.

Predsednik Srbije rekao je i da zagađenju vazduha doprinosi i to što je "porastao standard građana pa je više automobila".

"Dolazeći na posao video sam da je u skoro svim kolima po jedna osoba", rekao je Vučić tom prilikom, navodeći da izgleda nikome, ko kritikuje danas, nije bilo važno kakav je vazduh bio nekad ranije.

Ministar zdravlja Zlatibor Lončar kazao je ranije danas da zagađenja vazduha ima, ali da nema razloga za paniku, jer, kako navodi, to ne može da dovede do ozbiljnih zdravstvenih posledica.

Ministar za zaštitu životne sredine Goran Trivan izjavio je ranije povodom zagađenosti vazduha da resorno ministarstvo nije sedelo skrštenih ruku, već da je radilo svoj posao.