Odnosi Srbije i EU - što bi rekli "it's complicated (komplikovano je)". Vlasti u Srbiji ne dovode u sumnju nameru da Srbija postane članica Evropske unije, koja je UBEDLJIVO NAJVEĆI DONATOR pomoći Srbiji, a od evropskih diplomata stižu reči ohrabrenja, ali i zahtevi Beogradu da odlučnije sprovodi reforme - pogotovo onih koji se tiču vladavine prava, borbe protiv korupcije...
"Srbija očekuje da dobije ne samo jasnu perspektivu, već da se govori o članstvu Srbije u EU", poručio je danas predsednik Srbije Aleksandar Vučić, preneo je Tanjug.
U obraćanju povodom potpisivanja Finansijskog sporazuma za prvi deo IPA programa za 2020. godinu, Vučić je rekao da znamo da će uvek moći da se kaže da Srbija mora da sprovede reforme, da reši probleme sa Prištinom, ali i da želi da "neko kaže da će postati članica EU kada to sve reši".
"Sve to razumemo, ali želimo da imate jasnu poruku da nam neko kaže 'uradite nešto i bićete član EU'", rekao je on i istakao da bi Srbija želela da ima još jasniju situaciju sa te strane.
Vučić je naglasio da će Srbija istrajati na evropskom putu i da će se potruditi i da ga ubrza.
"Znamo da nismo idealna zemlja, ima i mnogo drugih koje to nisu, ali razumem da je onima koji su članovi kluba uvek teže prebaciti nešto, nego nama koji nismo. Nastavićemo ozbiljne, teške i odgovorne reforme. Molim vas da nam dodatno pomognete i ubrzate evropski put Srbije, a kada govorim o Srbiji mislim i na ostale zemlje u regionu, Crnu Goru i mnoge druge", podvukao je Vučić.
Rekao je da je svim zemljama Balkana mesto u EU, i da nikada od njega neće moći da se čuje ta vrsta sebičnosti, koja se može čuti od nekih drugih.
"Mi ćemo da obezbedimo slobodan protok roba, usluga i kapitala, a onda očekujemo isto od EU", dodao je on.
Vučić se zahvalio za pomoć EU ističući da je ona veoma bitna, posebno kada je reč o lokalnim samoupravama. Rekao je i da je Srbija iznenađenja i zatečena, jer nije očekivala bilo kakvu pomoć i da je zato ovo dobra vest.
"BESKRAJNO HVALA ZA NOVAC, NISMO OČEKIVALI! OVO MNOGO ZNAČI SRBIJI" (VIDEO)
Podsetio je da su opštine u finansijskom smislu slaba karika, jer dok centralna država nema problema sa javnim finansijama, to nije slučaj na nižem nivou.
Preneo je da je analizirao situaciju i da gotovo 50 odsto stanovništva živi u Beogradu i okolini.
"Onda shvatite koliko je važno, na čemu insistirate, a to je da ulažemo u jugoistok, jugozapad, centralnu Srbiju i severnu Vojvodinu. I vidimo koliko je vazno da u tim delovima Srbije ulazemo posebno u mikro preduzeća", rekao je on.
Naveo je da je 98 miliona evra namenjeno za energetsku efikasnost, te dodao da je zaštita životne sredine veoma značajna.
"Pre nego što je došla korona, ljudi su primećivali zagađeni vazduh. Sada nikog više to ne interesuje, jer postoji veća muka. Hoćemo da se vratimo i popravimo životnu sredinu. Bez podrške EU ne bismo mogli, ni znali da to uradimo. Mi ćemo uložiti još veće iznose da bismo mogli EU da pratimo i po pitanju zaštite zivotne sredine", najavio je on.
Vučić je još jednom podsetio da je EU najveći izvor direktnih stranih investicija u Srbiji.
Preneo je da je u prvom kvartalu vrednost direktnih stranih investicija iznosila 837 miliona evra, što je za 3,7 odsto više nego u istom periodu prošle godine, dodajući da je najveći broj iz EU.
Ukazao je da je za Srbiju važna i pomoć EU u realizaciji projekata, podsećajući da tako Srbija ima podršku za put koji treba da oživi Toplicu, a to je put Niš-Prokuplje-Kuršumljija-Priština, za šta od EU dobijamo 20 odsto poklonjenih sredstava.
"Moramo da pokažemo poštovanje prema tim parama vaših poreskih obveznika", dodao je on.