Između ostalog, u Rajskim papirima se navodi da američki ministar trgovine Vilbur Ros poseduje udeo u kompaniji koja posluje s proizvođačem gasa koji je delom u vlasništvu zeta ruskog predsednika Vladimira Putina.

Prema podacima Međunarodnog konzorcijuma istraživačkih novinara (ICIJ), Ros ima udeo u špediterskoj firmi Navigejtor holdings među čijim glavnim klijentima je petrohemijski proizvođač Sibur. Zet ruskog predsednika Kiril Šamalov posedovao je 20 odsto vlasništva te kompanije, mada je sada njegov udeo u vlasništvu mnogo manji, navodi agencija AP.



Portparol Ministarstva trgovine Džejms Rokas rekao je da Ros nikada nije upoznao Šamalova, kao i da je podržao sankcije koje je administracija predsednika SAD Donalda Trampa uvela Rusiji. Dodao je da se američki ministar trgovine povukao iz špediterskog posla i da je ispunio "najviše etičke standarde".



Rosovo poslovanje ponovo otvara pitanje veza američke i ruske administracije, teme koje je pre nekoliko meseci bacila senku na Belu kuću i koja je u fokusu specijalnog istražitelja Robert Mulera koji ispituje navode o vezama Moskve i Trampovog tima.

Sve što vas zanima o "Rajskim papirima"


Nije objavljeno koliko je partnera imao američki ministar odbrane niti kako su delili zaradu, navodi AP.

Grupa od 400 novinara iz 67 zemalja otkrila je 13,4 miliona tajnih dokumenata s detaljnim dokazima o utaji poreza visokih zvaničnika i preduzeća u svetu.

Curenje tih informacije prvobitno je preuzeo list Zidojče cajtung, koji je naveo da većina dokumenata dolazi iz ofšor advokatske kuće Eplbaj (Appleby), osnovane na Bermudama. Ta kompanija je u oktobru saopštila da su njeni podaci hakovani.

KRIK: U "rajskim papirima" i ime srpskog ministra

 Dokumenti nazvani "Rajski papiri" (Paradise Papers) pokazuju da su na spisku o utaji poreza predstavnici administracije američkog predsednika Donalda Trampa kao i ruska preduzeća.

Na spisku kompanija se nalaze kompanije Najk (Nike), Epl (Apple), Uber i Fejsbuk, kao i irski pevač Bono, ali i britanska kraljica Elizabeta.

List Zidojče cajtung je 2016. prenosio detalje afere takozvanih "Panamskih dokumenata".

Politički lideri, istaknute ličnosti, kao i nekoliko desetina milijardera nalazilo se na spisku Međunarodnog konzorcijuma istraživačkih novinara (ICIJ), koji je na osnovu dosijea procurelih iz panamske firme "Mosak Fonseka" sproveo istragu o ofšor poslovanju svetske elite.