Demonstranti, uglavnom sindikalni aktivisti, okupili su se ispred zgrade vlade pozivajući centro-desničarsku vladu da opozove novi zakon koji tera nezaposlene da prihvataju privremene poslove ili u suprotnom rizikuju da izgube deo naknada, javlja Rojters.

Oko 200.000 industrijskih, saobraćajnih i građevinskih radnika ušlo je u štrajk, a drugi sindikati ohrabruju svoje članove da se pridruže demonstracijama u Helsinkiju.

"Obećavam vam da, kada socijaldemokrate (SDP) budu u vladi, ukinućemo ovo (zakon)", rekao je Anti Rine, lider najveće opozicione stranke u Finskoj.

Sindikati u Finskoj su snažni, i SDP snjima ima blisku saradnju.

Finska tehnološka industrija procenila je da jednodnevni štrajk košta njene kompanije-članice 230 miliona evra izgubljenih prihoda.

"Zašto metro, autobusi ili tramvaji ne rade? Blokirani su levičarskom platformom partijske politike iz 1970-ih", napisao je na svom trviter nalogu Sampo Tero, ministar za evropske poslove i lider partije "Blue Reform", koja je koalicioni partner u vladi.

Finska ekonomija se oporavila od pada i sada brzo raste. Međutim, stopa nezaposlenosti u toj zemlji od 8,4 posto, koja je veća nego u drugim nordijskim zemljama, vrši pritisak na javne finansije i na izdašan sistem socijalne zaštite imajući u vidu problem starenja populacije.

Vlada je pokušala da reši fiskalni problem putem smanjenja potrošnje, reformom u oblasti zdravstva i reformom sporazuma o zakonu o radu iz 2016. godine, kojom se prvi put u 100 godina smanjuju beneficije radnicima.

Vlada je obećala da će dati više novca biroima kako bi podržali tražioce posla, naglašavajući da je aktivacioni model zakona deo šireg reformskog paketa koji je dogovoren sa sindikatima.