Posle bučnih i haotičnih, pa i dramatičnih protesta u Atini i drugim grčkim gradovima i maratonske sednice parlamenta, Grčka je prihvatila promenu imena dosadašnje Republike Makedonije u Republika Severna Makedonija.
"Ovo je pobeda za politiku mira", izjavio je bivši grčki ministar spoljnih poslova Nikos Kocijas nakon što je parlament u petak ratifikovao Prespanski sporazum koji je on potpisao.
CIPRAS: ISTORIJSKI DAN
"Danas je istorijski dan, Grčka čuva važand eo svoje istorije i naslednje drevne grčke Makedonije", poručio je danas grčki premijer Aleksis Cipras nakon što je ratifikovan Sporazum iz Prespe.
Cipras je poručio da je danas ispisana "nova stranica" u istoriji Balkana.
"Mržnja nacionalističkih konflikata i argumenata ustupuće svoje mesto prijateljstvu, miru i saradnji", poručio je Cipras na svom Twitter nalogu, dodajući da će nove generacije u obema zemljama biti dužne onima koji su imali hrabrosti i usude da polože temelj "budućnosti mira, solidarnosti i mirne koegzistencije dva naroda".
Severna Makedonija, koja je rođena danas, biće prijateljska zemlja i saveznik Grčke, dodao je Cipras.
ŠTA PREDVIĐA SPORAZUM
Za je glasalo 153 poslanika, protiv 146, dok je jedan bio uzdržan. Glasali su svi poslanici, svih 300.
Sporazum, koji je u makedonskom parlamentu takođe usvojen tankom većinom, predviđa da ime Makedonije bude promenjeno u Severna Makedonija, ali i niz odrednica koje se u javnosti manje pominju a tiču se korišćenja termina "makedonski", pre svega u smislu zvaničnog jezika, državljanstva... što bi moglo da značajno ubuduće pogodi Makedonce.
PRETNJA: Makedonci mogu u NATO - ali bez makedonskog
Rasprava u grčkom parlamentu bila je NIKAD DUŽA. Predsednik parlamenta Nikos Vucis saopštio je da se ukupno raspravljalo 38 sati i u raspravu se uključilo 200 poslanika (od 300).
Ovime je otvoren put dugoročnijem miru na relaciji Atina-Skoplje, ali i otvoren put našm južnim komšijama ka evro-atlantskim integracijama.
Skoplje je bilo pozvano u članstvo NATO-a zajedno sa Hrvatskom i Albanijom i trebalo je da psotane član NATO pakta još 2008. godine. Posle ovog glasanja, očekuje se da Grčka konačno odblokira svoje protivljenje ulasku Makedonije, odnosno Severne Makedonije u NATO. A i Evropska unija bi mogla da pokrene postupak otvaranja pregovora sa Skopljem, koje ima status kandidata.
Prva čestitka stigla je od generalnog sekretara NATO Jensa Stoltenberga: "Pozdravljam ratifikaciju u grčkom parlamentu. To je bitan doprinos stabilnosti i prosperitetu celog regiona. Radujem se budućem pristupanju Republike Severne Makedonije NATO-u".
Prespanski sporazum, odnosno dogovor Grčke i Makedonije, izazvao je mnoge nesuglasice u Grčkoj, pa i političke potrese.
Za Prespanski sporazum o promeni imena Makedonije ključni čovek sa grčke strane bio je Nikos Kocijas, koji je dao ostavku na mesto šefa diplomatije, nakon što se na sednici Vlade Grčke sukobio sa ministrom odbrane Panosom Kamenosom. Potom je i Kamenos otišao iz vlade, jer nije želeo da podrži sporazum. Ali, većina poslanika stranke kojoj pripada (Nezavisni Grci) najpre su podržali ostanak Aleksisa Ciprasa na čelu vlade, a potom su danas glasali i za Prespanski sporazum.
Lider opozicije Kiriiakos Micotakis je rekao da je Prespanski sporazum "težak i tužan dan za Grčku".
Ali, nije rekao i da će mu se protiviti ako pobedi na parlamentarnim izborima ove godine. Rekao je da će se "svim snagama boriti kako bi ublažio negativne poslledice kakvih će svakako biti zbog ovog problematičnog sporazuma".
Tužna partija Partizana: Navijači promrzli i nisu videli ama baš ništa!
Tuča u Skupštini Srbije! Guranje, čupanje, prskanje, a Ana Brnabić pozvala obezbeđenje (Foto, video)
Kraj serije "Sablja": Večeras gledamo finale trilera o ubistvu premijera Zorana Đinđića, evo šta nas očekuje
Primim 160€ penziju, a samo ugalj i drva koštaju 355: Težak život Ukrajinaca, mnogi uzeli rusko državljanstvo
"Dali smo sve da ubedimo Pešića da ostane": Petrušev objasnio šta je najveća razlika u reprezentaciji