• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Kraljica Elizabeta: Živa enciklopedija (FOTO)

Izvor mondo.rs

Britanska kraljica Elizabeta ima 93 godine! U rezidenciji britanske ambasade u Beogradu održana je svečanost povodom njenog rođendana. Pogledajte šta se sve u svetu dogodilo u protekle 93 godine i kako je bilo na rođendanu u Beogradu.

 Kraljica Elizabeta britanska kraljica rođendan britanske kraljice Izvor: MONDO/Stefan Stojanović

Britanska kraljica Elizabeta Druga već 93 godine proslavlja svoj pravi rođendan 21. aprila. Međutim, centralna zvanična proslava kraljičinog rođendana organizuje se prve, druge, ili ponekad treće subote u junu.

Ove godine, centralna proslava 93. zvaničnog rođendana bila je održana 8. juna u Londonu.

Kraljica Elizabeta je britanski monarh sa najdužim stažom na tronu, tokom kojeg je bila svedok mnogih promena u svetu. Ona je prva čije su krunisanje, 1953. godine, snimale televizijske kamere. Inače, više od pola miliona televizora prodato je u Britaniji uoči tog događaja. Doživela je i uspon televizije u boji, mobilnih telefona i interneta. Kraljica Elizabeta je poslala mejl davne 1976. godine, kad svet uglavnom nije znao šta je to. U martu ove godine je postavila i prvu fotografiju na svoj Instagram profil.

Za vreme njenog vladanja, Velika Britanija je učestvovala u Drugom svetskom ratu, bila je jedan od tvoraca Evropske unije, koju je odlučila da napusti pre tri godine (doduše taj proces još nije realizovan, a ne zna se kada će).

Za svog mandata na mestu suverenog monarha, svedočila je promeni čak 13 američkih predsednika(!). Kada je rođena, a bilo je to 1926. godine, američki predsednik je bio Kelvin Kulidž, potom Herbert Huver, a onda Frenklin Ruzvelt, Hari Truman...

Ako gledamo samo njeno vladanje, susrela se sa svim američkim predsednicima od 1953. godine. Dakle, i sa Trumanom (prethodno i sa Ruzveltom, kome je već bio prestao mandat), Dvajtom Ajzenhauerom, Džonom Kenedijem, Lindonom Džonsonom, Ričardom Niksonom, Džeraldom Fordom, Džimijem Karterom, Ronaldom Reganom, Džordžom Bušom (starijim), Bilom Klintonom, Džordžom Bušom mlađim, Barakom Obamom i nedavno sa Donaldom Trampom.

Zavidan je i broj sovjetskih lidera, odnosno ruskih.

Godinu dana nakon što je Elizabeta rođena, preminuo je Vladimir Lenjin, ali je ispratila priličan broj predsednika Sovjetskog saveza i potom Rusije. Jozef Staljin, Nikita Hrušov, Leonid Brežnjev, Juri Andropov, Konstantin Černjenko, MIhail Gorbačov, Boris Jeljcin (menjao ga je jedno vreme Viktor Černomirdin), Vladimir Putin, Dmitrij Medvedev, pa opet Putin.

O KRALJIČINOM ROĐENDANU


Tradicija zvanične proslave suverenovog rođendana ustanovljena je iz praktičnih razloga. Monarsi koji su rođeni u zimskim mesecima često su se pri organizaciji parada i ostalih događaja na otvorenom prostoru, suočavali sa problemima prouzrokovanim hladnim i kišovitim vremenom.

Kralj Edvard VII (1901-1910), koji je bio rođen 9. novembra, bio je prvi britanski suveren koji je tokom svoje vladavine pomerao zvanično obeležavanje rođendana za maj ili jun. I Elizabeta II, od kada je preuzela englesku krunu 1952. godine, nastavila je tradiciju proslave zvaničnog rođendana u junu.

Ona svoj pravi rođendan obeležava u Vindzoru privatnom proslavom sa porodicom i prijateljima, dok se njen zvanični rođendan uvek slavi organizovanjem ceremonije "Trooping of the Colour" (Parada šarenih uniformi) ispred Bakingemske palate.

BRITANSKI AMBASADOR: SREĆNO SRBIJO, U MENI IMAŠ PRIJATELJA

I u britanskoj ambasadi u Beogradu danas je organizovana proslava njenog zvaničnog rođendana, a domaćini su bili ambasador Velike Britanije u Srbiji Denis Kif (Denis Keefe) i njegova supruga Kejt.

Ovogodišnja proslava je oproštajna za ambasadora Kifa, koji odlazi iz Srbije narednog meseca posle pet godina službovanja u našoj zemlji. Njega će naslediti Šan Meklaud, koja će biti prva žena ambasador Velike Britanije u Srbiji.

U oproštajnom govoru, Kif je Srbiji poželeo hrabrosti i sreće, ujedno poručivši da je u njemu dobila iskrenog prijatelja.

"Želim vam dovoljno energije da uradite sve neophodno stvare na vašem putu budućnosti, da razvijete ekonomiju, društvo, uđete u Evropsku uniju. Želim vam i hrabrosti da se suočite sa svim izazovima i problemima koji stoje pred vama i da ih rešite i najviše od svega želim sreću ovoj divnoj zemlji. Do viđenja Srbijo, sve najbolje u budućnosti", rekao je Kif zvanicama.  

Proslava je bila tematska - u znaku 80-ih godina prošlog veka, kako su domaćini objasnili, perioda bogatih kulturnih, sportskih, naučnih i drugih veza Britanije i Srbije.

POGLEDAJTE FOTOGRAFIJE

Rođendan kraljice je imao i ekološku notu. Tako je proslava organizovana bez upotrebe plastike za jednokratnu upotrebu

"Posle ovog prijema, nijedan komad plastičnog otpada neće ići na deponiju ili na neki drugi način završiti u životnoj sredini. Želimo da skrenemo pažnju na to da više od 12 miliona tona plastike završi u svetskim okeanima svake godine i da je oko 50% ovog plastičnog otpada korišćeno samo jednom pre nego što je bačeno. To su, uglavnom, plastične kese i plastične slamke. Ako se ovaj trend nastavi, u okeanima će, posle 2050. godine, biti više plastike nego ribe. Takođe, britanska vlada je preuzela na sebe cilj da do 2050. godine dostigne nula posto emisije gasova sa efektom staklene bašte", rečeno nam je iz britanske ambasade.

Komentari 4

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Кики

Рептил

Aca

Sex pistols su je obožavali, samo za nju god save the queen!

Komunista

Gospa Mcbet

special image