Ruske vlasti saopštile su danas da je okončan Sporazum o ograničenju nuklearnog oružja srednjeg dometa (INF), optužujući SAD da su za to odgovorne, ali su ponovo predložile da obe strane i dalje ne koriste rakete zabranjene sporazumom.

Američke vlasti su sa svoje strane potvrdile da zvanično istupaju iz sporazuma, ponovo optužujući Rusiju da je prekršila odredbe dogovora i da je jedina odgovorna za taj neuspeh.

"Na inicijativu SAD, 2. avgusta 2019. godine, više nije validan Ugovor koji su 8. decembra 1987. u Vašingtonu potpisali Sovjetski Savez i SAD, a odnosi se na likvidaciju raketa srednjeg dometa", saopštilo je rusko Ministarstvo inostranih poslova.

Američki državni sekretar Majkl Pompeo o prekidu sporazuma

"Sjedinjene Države su 2. februara 2019. godine Rusiji dale šest meseci da se vrate poštovanju Sporazuma o nuklearnim projektilima srednjeg dometa. Rusija je odbila, pa ugovor ističe danas", napisao je Pompeo na svom Tviter nalogu.

On je dodao da SAD neće ostati u sporazumu kada su ga drugi prekršili. "Rusija snosi isključivu odgovornost", napisao je Pompeo.

NATO ne želi da krene u novu trku u naoružanju

NATO ne želi da krene u novu trku u naoružanju po isteku Sporazuma o ograničenju nuklearnog oružja srednjeg dometa (INF), ali će osigurati da "odvraćanje od te trke ostane verodostojno", izjavio je danas generalni sekretar Alijanse Jens Stoltenberg.

Stoltenberg je ocenio da je Rusija odgovorna za prekid sporazuma i dodao da će NATO na "odmeren i odgovoran" način odgovoriti "na pretnju" Rusije.

Prema njegovim rečima, Alijansa i dalje želi konstruktivne odnose sa Rusijom, kad aktivnosti te zemlje to budu dozvolile.  

Sporazum o ograničenju nuklearnog oružja srednjeg dometa (INF) potpisali su predsednici SAD i Sovjetskog Saveza Ronald Regan i Mihail Gorbačov, a zabranjuje čitavu klasu oružja - krstareće rakete lansirane sa zemlje s dometom od 500 do 5.500 kilometara.

Ruski predsednik Vladimir Putin ratifikovao je 3. jula zakon kojim se suspenduje učešće Rusije u INF-u.

Vašington je 1. februara objavio da namerava da se povuče iz sporazuma INF i da će ga napustiti za šest meseci ako Rusija u međuvremenu ne počne da poštuje svoje obaveze.

Iako je Evropa izrazila zabrinutost zbog opasnosti od nove trke naoružanja, NATO se stavio na američku stranu, pominjući ruske rakete 9M729 koje, prema Zapadu, predstavljaju kršenje INF-a.

Pre zvaničnog okončavanja sporazuma, Moskva je obnovila svoju ponudu SAD i njenim saveznicima u NATO-u da primene moratorijum na razmeštanje nuklearnog oružja zabranjenog sporazumom, odmah nagoveštavajući da ne veruje da će se Vašington toga pridržavati.