Australija planira da svoje evakuisane građane smesti na Božićno ostrvo koje je udaljeno 2.000 kilometara od kopna.

Skot Morison, premijer Australije, rekao je da je planirano da oko 600 državljana Australije zadržano na Božićnom ostrvu dve nedelje.

Najava je pokrenula polemisanje jer je ostrvo poznato po nedavno otvorenom kampu za migrante koji je kritikovan zbog uslova.

Trenutno je tamo smeštena samo jedna porodica sa Šri Lanke od četiri člana, a objekat je izgrađen za više od 1.000 ljudi.

Australijanci, koji su već više od nedelju dana zarobljeni u Vuhanu, pozivaju vladu da im pomogne da se izvuku. Međutim, najava dvonedeljnog karantina na Božićnom ostrvu, dala je mnogima vremena za razmišljanje.

Spoljna teritorija koja je bliža Indoneziji nego australijskom kopnu i dugo je bila na lošem glasu. Od 2003. godine to je jedno od glavnih mesta na moru gde Australija zadržava azilante u uslovima koje UN smatra neprihvatljivim.

Pod znakom pitanja je šta će se dogoditi sa četvoročlanom porodicom iz Šri Lanke kada stignu ostali i da li su medicinske usluge na ostrvu odgovarajuće za evakuisane ljude.

Japan, SAD i EU takođe vraćaju svoje državljane, a mnoge aviokompanije obustavile su letove za i iz Kine.

U sredu je 240 Amerikanaca napustilo Vuhan, uključujući i radnike lokalnog američkog konzulata. Prema navodima CNN, evakuisani ljudi će morati da ostanu u izolaciji na aerodromu do dve nedelje.

Što se državljanje EU tiče, u planu su dva aviona koji će ih odvesti kući među kojima je 250 francuskih državljana koji će otputovati prvim letom.

Južna Koreja je najavila da će ove sedmice oko 700 njenih građana otići. I Malezija i Filipini su takođe isplanirali evakuaciju svojih građana iz Vuhana i njegove okoline.

Hong Kong ima u planu da smanji prekogranična putovanja između grada i kopnene Kine.

Do sada su od koronavirusa preminula 132 čoveka, dok je obolelo 6.056 osoba.