Demokratska stranka u ovoj američkoj državi saopštila je da postoji kašnjenje u dostavljanju rezultata i da očekuje da će "brojevi stići tokom dana".
Glasači su se juče izjašnjavali u više od 1.600 škola, biblioteka i crkava.
Iako rezultati još nisu objavljeni, nekoliko kandidata tvrde da su u vođstvu, prenose mediji.
Senator iz Vermonta Berni Sanders govorio je o svojoj pobedi, citirajući unutrašnje podatke iz kampanje prema kojima je ispred Pita Batigiga, bivšeg gradonačelnika Saut Benda u Indijani.
Batigig je izjavio da će, "prema svim indikacijama", on ići kao pobednik na sledeće glasanje u NJu Hempširu.
Portparol demokrata u Ajovi Mendi Meklur izjavila je da su "utvrđene nekonzistentnosti u dostavljanju tri seta rezultata".
"Ovo je samo pitanje dostavljanja rezultata, aplikacija nije pala i ovo nije hakovanje ili upad. Osnovni podaci su u redu i papirni trag je zdrav i samo će biti potrebno više vremena za dostavljanje rezultata", izjavila je Meklurova.
Kandidati se nadaju pobedi u prvom glasanju u okviru kampanje za odabir kandidata ispred Demokratske stranke koji će se 3. novembra suprotstaviti predsedniku SAD Donaldu Trampu na izborima za čelnu poziciju u Beloj kući
Jedinstveni izborni proces
Pre nego što ime demokratskog predsedničkog kandidata konačno bude poznato, svaki od pretendenata mora da prođe brojne etape jedinstvenog američkog izbornog procesa.
Od danas, pa sve do jula, svoj sud o tome će davati i glasači u svih 50 saveznih država.
Unutarstranački izbori mogu biti "primarni" ili "kokusni". Pošto su ovi prvi danas dominantni, taj termin se uglavnom koristi kao sinonim za ceo proces, ali se u nekom saveznim državama, poput Ajove, i dalje koristi drugi tip.
Primarni tip je dobro poznat u većini svetskih demokratija - glasači na biračkim listićima i u tajnosti izaberu svog favorita.
Sistem "prajmarisa" osmišljen je kako bi se pravo izbora kandidata za najviše funkcije prebacilo sa elite na glasače. Kandidati, međutim, ne dobijaju direktne glasove, već se na izborima po saveznim državama određuje broj delegata koji bi trebalo da na nacionalnim konvencijama glasaju za političara koji je dobio glasove u njihovoj državi.
Kokusni tip je bitno drugačiji. To je bio originalni metod unutarstranačkih izbora koji je u poslednjem veku uglavnom prevaziđen. U pitanju je "okupljanje suseda" u mesnim zajednicama.
Glasači se okupljaju u izbornim jedinicama gde mogu da raspravljaju o kandidatima i ubeđuju neopredeljene. Svaki kandidat ima svoj ugao u kojem se grupišu njegove pristalice i ima pola sata da ubedi ostale da pređu na njegovu stranu.
Glasači se izjašnjavaju dizanjem ruke, a zatim sledi prebrojavanje. Svi sa manje od 15 odsto u toj mesnoj zajednici ispadaju iz trke, a njegovi glasači dobijaju još pola sata da odluče n ačiju će stranu, odnosno ugao da pređu.
Zašto su Ajova i Nju Hempšir važni?
Ove dve države imaju relativno mali broj glasača, ali uprkos tome imaju bitnu ulogu u samom izbornom procesu iz prostog razloga jer su - prve.
Rezultati koji se ostvare u Ajovi i Nju Hempširu daju prvu i realnu sliku i procenu o popularnosti kandidata i njegovoj mogućnosti da privuče glasove. Prethodnih godina je nekoliko kandidata odustajalo od borbe već sredinom februara, i to baš zbog očajnih rezultata u Ajovi i Nju Hempširu.
Trojica igrača Partizana ne treniraju: Željko Obradović otkrio detalje pred Makabi!
Poznat identitet više ubijenih osoba u masakru na Cetinju: Aco Martinović (45) kod sebe imao više od 80 metaka
Od ovog datuma biće -20, pašće pola metra snega: Prognoza Marka Čubrila za 2025, otkrio i kakvo leto nas čeka
"Ubio je našu decu potpuno svesno i hladnokrvno": Ispovest majke ubijenog Predraga u Arilju
Gordan iz Blaca pronašao pun štos novčanica na ulici: Saznao čije su, ali onda mu je nepoznata žena pokucala na vrata