• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Evo kako reciklažom plastičnih flaša mogu da se prave putevi!

Izvor mondo.rs

Plastične flaše za mleko se u Južnoj Africi recikliraju i zatim koriste za izgradnju puteva, odnosno asfaltiranje istih.

 Južna Afrika: Recikliraju plastične flaše i od toga prave puteve i asfalt Izvor: MONDO/Bojana Zimonjić Jelisavac

Rupe na putevima koštaju vozače u toj zemlji oko 3,4 milijardi dolara godišnje, u vidu popravki vozila i povreda, navodi Savez za puteve Južne Afrike.

U avgustu, Shisalanga Construction postala je prva kompanija u Južnoj Africi koja je gradila deo puta koji je delom plastičan, piše CNN. 

Možda će vas zanimati

Do sada je asfaltirala preko 400 metara puta u Klifdalu, koristeći asfalt napravljen od gotovo 40.000 recikliranih dvolitrskih plastičnih boca za mleko.

Shisalanga koristi polietilen velike gustine, odnosno gustu plastiku koja se obično koristi za pravljenje flaša za mleko. 

Lokalna fabrika za reciklažu pretvara je u pelete, koji se greju na 190 stepeni sve dok se ne istope i pomešaju sa aditivima. 

Oni zamenjuju šest odsto asfaltnog bitumenskog veziva, tako da svaka tona asfalta sadrži otprilike 118 do 128 boca.

Za razliku od Evrope, na primer, gde se plastika za reciklažu najčešće skuplja direktno od domaćinstava, u Južnoj Africi se 70 odsto plastike se skuplja na deponijama. 

Kompanija Shisalanga je navela da je pretvaranje flaša u puteve kreiranje novog tržišta za platični otpad. Indija je počela sa asfaltiranjem "plastičnih" puteva još pre 17 godina, a taj koncept je bio testiran i na raznim lokacijama širom Evrope, Severne Amerike i Australije. 

Ali postoji i zabrinutost zbog potencijalnih kancerogenih gasova tokom proizvodnje i oslobađanja mikroplastike (sitnih čestica plastike) kada se putevi "istroše".

Putevi su jedno od mnogih kreativnih rešenja ponovne upotrebe plastičnog otpada. Kompanije širom sveta pretvaraju plastični otpad u cigle, gorivo i odeću. 

Pročitajte i OVO

Komentari 2

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Ssss

Ovi naši još nisu savladali kako se prave putevi od asfalta, a vi tu pominjete neke plastične flaše

Mikii

@Ssss Svi putevi -autoban u Nemackoj se Obavezno u jednom sloju kombinuju plastika i staklo i zato su oni veoma ,veoma trajni i kvalitetni ,! Gledao sam kako sloj po sloj rade - to je neverovatno ! Hvala !

special image