Prema pisanju kineske novinske agencije Xinhua, američka kompanija koja je unajmljena za isporuku donacije Kubi, to je otkazala u poslednjem trenutku strepeći od mogućih posledica kršenja takozvanog zakona Helms-Burton iz 1995. godine kojim su dodatno pooštrene sankcije Havani, uvedene još 1960. godine.
Kineski milijarder i jedan od osnivača kompanije za internet trgovinu Alibaba, Džek Ma, prošlog meseca je najavio da će njegova fondacija donirati hitnu medicinsku pomoć Kubi i još 23 zemlje Kariba i Južne Amerike.
Donacija treba da sadrži dva miliona maski, 400,000 setova za testiratnje i 104 respiratora (mada se ovo u medicini naziva i ventilatorima).
Ali, kada je bilo izvesno da će pomoć Kubi, koja inače pomaže drugim zemljama sveta (poslala je svoje lekare i medicinske sestre u Italiju), američka kompanija koja je trebalo da dostavi pomoć se povukla u strahu od kazne.
Da sve bude još zanimljivije - Rusi, koji su pod sankcijama SAD i dela evropskih zemalja, poslali su pomoć Amerikancima u borbi protiv korona virusa.
Prema poslednjem izveštaju, na Kubi su 233 osobe zaražene virusom COVID-19, a šest je preminulo.
FOTOGRAFIJE HAVANE
FOTOGRAFIJE - VARADERO
"Neka me streljaju, okrenuću se ka zidu, ni 'a' neću reći": Blažić opet šokirao na suđenju - Znam šta me čeka u zatvoru
Tuča u Skupštini Srbije! Guranje, čupanje, prskanje, a Ana Brnabić pozvala obezbeđenje (Foto, video)
Primim 160€ penziju, a samo ugalj i drva koštaju 355: Težak život Ukrajinaca, mnogi uzeli rusko državljanstvo
"Dali smo sve da ubedimo Pešića da ostane": Petrušev objasnio šta je najveća razlika u reprezentaciji
Sloboda Mićalović napadnuta na parkingu: Evo kako je poznata glumica završila u Urgentnom centru