Na snimku koji je objavio CBS Evening News vidi se hapšenje Džordža Flojda nakon što mu je policajac Derek Čauvin držao koleno na vratu gotovo pet minuta.
Jasno se vidi da se Džordž nije opirao policiajcima, što je inače policija tvrdila
Policajac je držao gotovo pet minuta koleno na vratu iako ga je Flojd preklinjao da ga ne ubije.
"Nemojte me ubiti, molim vas, ne mogu da dišem", čuje se kako preklinje. "Boli me stomak. Boli me vrat. Molim vas, molim vas, ne mogu da dišem", stenje Flojd dok se policajac svom snagom, sa rukama u džepovima oslanja na njegov vrat.
Čuju se i očevici kako viču na policiju Mineapolisa, inače ozloglašeno rasističku, da ga povređuju.
Ministarstvo pravde saopštilo je danas da je istraga o odgovornosti policije u ovom slučaju njihov "glavni prioritet".
FBI, kako su naveli, sprovodi veliku istragu kako bi utvrdili da li su policajci prekršili savezne zakone.
Zbog Flojdove smrti dve večeri zaredom demonstranti se okupljaju na ulicama Mineapolisa te traže pravdu za njegovu smrt.
Tokom noći izbili su sukobi u kojima su demonstranti zapalili prodavnicu automobilskih delova i opljačkali Targetovu prodavnicu u blizini policijske stanice u kojoj su radili policajci koji su učestvovali u hapšenju Flojda.
Snage reda sukobile su se s masom okupljenih drugog dana protesta, a dan ranije, u utorak uveče, razbijeni su prozori policijske stanice, a policija je takođe bila prisiljena da upotrebi suzavac i gumene metke.
Na društvenim medijima se pojavila peticija da se uhapse i optuže za ubistvo policajci koji su uhapsili Flojda i koji su posle toga otpušteni, ali i snimak iz Teksasa gde se vidi naoružana policija kako na nišanu drži 90-godišnju Afroamerikanku.
Oglasio se i Flojdov brat koji je za CNN rekao da je "umoran od gledanja kako crnci umiru" i da razum bes ljudi, ali ih je pozvao na mirne proteste.
"Želim da policija postupi ispravno i počne da radi svoj posao kako treba", rekao je on i dodao: "Želim pravdu, samo želim pravdu".
Ubistvo Džordža Flojda osudile su brojne "obojene" javne ličnosti u SAD uključujući sportistu Lebrona Džejmsa i režiserku Avu DuVernej.
Inače, prekomerna upotreba sile prilikom zaustavljanja i hapšenja Afroamerikanaca u SAD nije neuobičajena.
Ubistvo Flojda najnovije je u nizu ubistava crnaca ove godine u SAD.
U martu je policija u Luivilu, Kentaki ubila medicinsku tehničarku u njenom krevetu dok su pretraživali stan u potrazi za drogom koja nije pronađena.
U februaru je u Džordžiji ubijen nenaoružani Afroamerikanac dok je džogirao u svom kvartu. Uhapšeni su otac i sin - belci - dva meseca posle ubistva i to samo zato što se na društvenim mrežama pojavio snimak njihovog pucanja.
Policija je u Džordžiji ubila i Amerikanca sudanskog porekla nakon što ih je navodno napao kamenom. Ispostavilo se da je nesrečnik bio mentalno oboleo.
U znak protesta zbog policijske brutalnosti i sistematskog rasizma 2013. u SAD je pokrenut pokret Black Lives Matter (Životi crnaca vrede).
Pokret je postao viralan nakon što je sud oslobodio ubicu Afroameričkog tinejdžera Trejvona Martina. Pokret se prelio na ulice i pretvorio u masovne demonstracije nakon ubistva još dvojice Afroamerikanaca.
"Dok sam živ, plakaću za njima": Goran Vesić kroz suze objasnio zašto podnosi ostavku (Video)
Zvezda od dominacije do problema u Pioniru: Trojkaška rapsodija, drama i pobeda u derbiju kola!
Zvezda bez sedmorice važnih igrača na Barselonu: Muke za Milojevića, startna postava se već zna
Dominacija Partizana u Železniku: Ubedljiva pobeda za 7-0, razigrao se i Vašington
Goran Vesić podnosi ostavku!