Po svemu sudeći, potres je izazvan sleganjem tla nakon razornog zemljotresa koji je ovo područje pogodio 2011. godine.

U potresu su popucali zidovi zgrada, porazbijani su prozori i pokrenuta klizišta u Fukušimi, oblasti koja je bila najbliža epicentru, prenosi Rojters.

Meteorološka agencija Japana upozorila je da se i narednih dana mogu očekivati potresi u ovoj oblasti, koju su 11. marta 2011. pogodili zemljotres i cunami, zbog čega je došlo do havarije u nuklearnoj elektrani u Fukušimi.

Neposredno posle potresa stotine hiljada zgrada ostalo je bez struje, ali je već jutros normalizovana isporuka električne energije.

Zemljotres je izazvao i prekid u vodosnabdevanju zbog čega su se građani snabdevali vodom iz cisterni.

 Sekretar vlade Japana Kacunobu Kato izjavio je da nestanak električne energije nije ugrozio uskladištene vakcine kompanije Fajzer koje su u petak stigle u Japan.

Yusuke Ogata/Kyodo News Tanjug/ap

Povređeno je najmanje 104 ljudi, od koji je nekoliko zadobilo prelome, ali nema izveštaja o poginulima, niti je bilo cunamija ili kvarova na nuklearnoj elektrani.

Potres nije aktivirao cunami i nema nikakvih nepravilnosti u radu nuklearnih elektrana kao što je to bilo nakon snažnog zemljotresa koji je pogodio isto područje 11. marta 2011. godine kada je pokrenut veliki talas i uzrokovana je najteža nuklearna kriza u proteklih 25 godina.

Potresi su česti u Japanu koji je u jednoj od seizmički najaktivnijih oblasti u svijetu.

(MONDO)

Budite bolje informisani od drugih, PREUZMITE MONDO MOBILNU APLIKACIJU.