Trgovina ljudskim organima cveta, pogotovo u delovima sveta koji su pogođeni ratom ili nekom drugom krizom. Kupci su najčešće iz bogatih zemalja, plaćaju mnogo, ali posrednika je nekoliko pa do donora-prodavca stigne mala suma. Operacije se često rade u neobezbeđenim uslovima i postoji veliki rizik za donore. Za tako nešto može da se dobije nekoliko hiljada dolara, ali postoji rizik od smrti. Međutim, neke od operacija su čak rađene u zvaničnim državnim ustanovama ili privatnim klinikama.

U Bugarskoj je nedavno otkrivena šema prodaje organa ukrajinskih migranata bogatim strancima. Ukrajinski mediji pišu da nije prvi put da su se građani ove zemlje našli u centru skandala sa crnom berzom ljudskih organa. Ispostavilo se da je, prema rečima novog ministra zdravlja Bugarske Stojča Kacarova, u bivšoj državnoj bolnici Lozanec u Bugarskoj za dve godine obavljeno petnaestak operacija presađivanja bubrega sa živih donora.

Pre dve godine u Lavovskoj oblasti u ukrajini 20-godišnjak je prodao bubreg kako bi organizovao raskošnu svadbu. Mladić je rekao porodici da odlazi u inostranstvo da radi, doneo je 15 hiljada dolara, oženio se i nekoliko nedelja kasnije je preminuo. Na njegovom telu je pronađen ožiljak, ali nije razjašnjeno kome i gde je prodao bubreg.

Smrt mladoženje je porodici i nadležnim organima otkrila crnu istinu o tajnom međunarodnom lancu trgovine organa.

Primaoci organa plaćaju od 50 hiljada dolara po bubregu, a zvanično je oko polovine sume uplaćivano na račun klinike.Donor je dobijao od pet do 15 hiljada dolara, rekao je bugarski novinar Ivajlo Jolčev. U svim slučajevima donori su bili mladi stanovnici Ukrajine i Moldavije, a primaoci - državljani Izraela, Omana i Japana. Kako bi legalizovali operaciju, klinika ih je prijavljivala kao rođake.

"Zbog pandemije teško ide sa poslom, mnogi moji prijatelji traže priliku da zarade više i pristaju da prodaju bubreg ili čak deo jetre", izjavila je stanovnica Lavova Oksana Fediv koja poslednjih godina odlazi u nekoliko evropskih zemalja kako bi dodatno zaradila.

Prema rečima eksperta za trgovinu ljudima i crne berze ljudskih organa Vadima Rezničenka, u toj sferi deluju transnacionalne kriminalne grupe, među kojima su visokokvalifikovani lekari. "Konkretno, više klinika za ilegalno presađivanje organa nalazi se u Turskoj, Kini i Egiptu", rekao je on.

Pre dve godine, glavni lekar bolnice u Šimkentu priveden je u Kazahstanu. Optužen je za nelegalnu transplantaciju organa. Prema istrazi, kriminalna grupa koristila je Ukrajince, Uzbeke i Kirgize kao davaoce, dok su klijenti uglavnom bili izraelski državljani.

Jedan od slučajava registrovan je u Istanbulu kada je uhapšeno više od 10 osoba, među kojima su bili i Ukrajinci, zbog planova da prodaju svoje organe.

(MONDO/Sputnik)