Slušaj vest

Prvi put je ruska vojska interkontinentalnim balističkim raketama gađala mete u Ukrajini. Istovremeno, moskovski list Moskovskii Komsomolets (MK) je u svom članku zapretio da će Rusija lansirati smrtonosne hipersonične balističke rakete RS-26 "Granica" (Rubež) na Kijev i druge ciljeve, kao odgovor na američko odobrenje Ukrajine sa svojim raketama dugog dometa ATACMS može da gađa ciljeve duboko u ruskoj teritoriji.

List je naveo da je zbog ovoga "nastala panika u Ukrajini". Ruski prokremljanski vojni analitičar, potpukovnik Timur Sirtlanov, rekao je za MK da ukrajinski narod treba da "drhti" zbog moguće upotrebe te balističke rakete. MK precizira da bi ove rakete mogle da budu ispaljene sa poligona Kapustin Jar u blizini Astrahana, nedaleko od ušća Volge u Kaspijsko jezero. Prorežimski mediji Moskve navode da je Moskva, preko Saudijske Arabije i Turske, upozorila Kijev na posledice napada američkih i britanskih raketa dugog dometa na rusku teritoriju.

Ruski mediji otvoreno navode da će biti nasrtaja na Kijev i objekte energetskog sistema, a da će zima biti još gora za građane Ukrajine, bez struje i grejanja. Kako prenosi ruski portal News.ru, RS-26 Rubež je modernizovana verzija raketnog sistema Topol-M. RS-26 može da nosi termonuklearne bojeve glave razorne snage od 1,2 megatone. Preciznost je oko 150 metara. Rakete su teške 40-50 tona, a mogu da dostignu ciljeve na udaljenosti od 2.000 do čak 6.000 km.

"Za sada u ovoj situaciji nećemo koristiti nuklearno oružje, ali mislim da će narednih dana ukrajinski neonacisti i njihovi zapadni saveznici ceniti udarac koji će biti zadat kritičnoj infrastrukturi Ukrajine i ciljevima u samom Kijevu", rekao je moskovskom listu potpukovnik Sirtlanov.

RS-26 je prvi put testiran u maju 2012. godine. Kako prenosi portal news.ru, raketa je lansirana sa raketnog poligona Plesek i pogodila je cilj na poligonu Kura - udaljenom 5800 km. Prema zapadnim stručnjacima, prema londonskom Telegrafu, rakete RS-26 nisu korišćene u ratu protiv Ukrajine, ali lete brzinom pet puta većom od brzine zvuka, što otežava njihovo obaranje.

Ruski mediji pozivaju se na kineske izvore koji navode da "ruska raketa RS-26 leti na stalno promenljivoj putanji" i da "nijedna druga vojska na svetu nema takvo oružje".

"Možete zaboraviti na protivraketnu odbranu. Nemoćan je pred RS-26", ruski mediji citiraju kineske stručnjake. Prema izvorima u Kijevu, Rusija je lansirala interkontinentalnu balističku raketu na Dnjepar i Kijev. Međutim, neki zapadni analitičari, s druge strane, tvrde da je upotreba ovakvih projektila potpuno neracionalna. Podsetimo, zbog najave napada na Kijev ovim razornim projektilima, nekoliko zapadnih ambasada je u sredu, 20. novembra, zatvorilo svoje ambasade (SAD, Francuska, Španija, Grčka) i savetovalo svoje građane da odu u skloništa kada čuju znak opšte opasnosti.

BONUS VIDEO:

Kurir televizija Đokić: Putin pokušava da vrati postsovjetske države u svoju orbitu

 (Jutarnji list/MONDO/J.D.)