Svedočenja o tom danu obeležile su fotografije aviona, tornjeva i ruševina. Ali jedna fotografija je drugačija. "Čovek u padu" fotografija je autora Ričarda Drua i pokazuje samo čoveka koji pada u sigurnu smrt, a u pozadini se nalazi bezlična čelična fasada tornjeva Svetskog trgovinskog centra u Njujorku.

Bio je to dan u kome je hiljade ljudi izgubilo živote, dan je to u kome je promenjen tok svetske istorije i smrt jednog čoveka posmatrana je kao jedna od tragičnih priča tog 11. septembra.

Fotografije njegovog pada ubrzo su pale u zaborav, a najviše zbog pritiska javnosti. Svaki medij koji je objavio fotografije pada odmah se našao na udaru kritika zbog nedostatka empatije u objavljivanju poslednjih trenutaka jednog čoveka.

Identitet osobe čija smrt je ovekovečena objektivom fotografa Asošiejted Presa, nikad nije potvrđen. Pretpostavlja se da je gotovo 200 osoba skočilo u sigurnu smrt kako bi izbeglo još goru smrt u plamenu tornjeva. Nakon što su tornjevi pali, hiljade tela našlo se pod tonama čelika i betona što je dodatno otežalo identifikaciju žrtava.

U dve različite istrage, spekulisalo se o različitim identitetima skakača.

Prvo je reporter kanadskog "Gloub end Mejl" Piter Čejni zaključio da je na fotografiji Norberto Hernandez, kuvar u restoranu koji se nalazio na vrhu severnog tornja blizanaca. Čak i neki članovi Hernandezove porodice bili su uvereni da je reč o Norbertu. Detaljnijim pregledanjem ostalih fotografija ipak su zaključili da njihov rođak nije čovek na slici.

U drugoj istrazi časopisa "Eskvajer", reporter Tom Džunod došao je do zaključka da bi moglo biti reč o Džonatanu Brajliju. Tada 43-godišnji Brajli radio je kao zvučni tehničar u istom restoranu kao i Hernandez. Postoji teorija da, ako je stvarno reč o Brajliju, on je slučajno pao iz restorana. Naime, Brajli je bio astmatičar i znao je da se nalazi u životnoj opasnosti kada je dim počeo da kulja u restoran.

Šef restorana "Windows of the World" Majkl Lomonako rekao je da postoji realna mogućnost da je reč o Brajliju. Na jednoj od fotografija ispod košulje vidi se narandžasta majica kakvu je on često nosio. Starija sestra Gvendolina takođe misli da je na fotografiji Džonatan. "Kada sam prvi put videla fotografiju i videla visokog i mršavog muškarca, rekla sam sama sebi: 'Da ne znam bolje, mislila bih da je na slici Džonatan'", ispričala je ona novinarima davne 2003. godine.

Identitet osobe na fotografiji nikad neće biti zasigurno utvrđen, ali ostaće zabeležen u istoriji kao najstrašniji pokazatelj ljudske nemoći pred bezumljem terorizma.

(MONDO/RadioSarajevo.ba)