Kolumbijka stara 51 godinu, Marta Sepulveda Kampo, smeši se televizijskoj kameri dok se šali sa sinom i pije pivo proslavljajući. Ove nedelje, 10. oktobra, umreće zahvaljujući eutanaziji.

"Sa duhovnog nivoa, potpuno sam mirna“, rekla je Sepulveda, koja sebe definiše kao "vrlo verujuću katolkinju“, u intervjuu za kolumbijsku televizijsku mrežu Notisias Karakol.

Sepulveda će biti prvi pacijent bez trenutne terminalne prognoze - one za koje se očekuje da će živeti šest meseci ili manje - koja će primiti eutanaziju u Kolumbiji, zemlji koja se smatra pionirom u pravu na dostojanstvenu smrt, kako u Latinskoj Americi tako i na globalnom nivou.

Njena dijagnoza je amiotrofična lateralna skleroza, ili ALS, bolest nervnog sistema koja utiče na pokretljivost tela i smatra se fatalnom, mada smrt može nastupiti nakon nekoliko meseci ili godina. Vremenom su joj se simptomi bolesti pogoršali, do te mere da više ne može da hoda bez pomoći.

"U stanju u kojem sam, najbolje što mi se može dogoditi je da se odmorim“, rekla je Sepulveda.

Marta Sepulveda sa sinom
YouTube/Printscreen/ Noticias Telemundo 

Kolumbija je bila prva država u Latinskoj Americi koja je dekriminalizovala eutanaziju 1997. godine i jedna je od retkih u svetu gde je postupak legalan. Ali do ove godine to je bilo dozvoljeno samo u slučajevima smrtne bolesti.

Kolumbijski ustavni sud je 22. jula proširio pravo, dozvolivši postupak "pod uslovom da pacijent pati od intenzivnih fizičkih ili psihičkih patnji od telesnih povreda ili ozbiljne i neizlečive bolesti“, navodi agencija EFE, prenosi NBC News

Četiri dana kasnije, Sepulveda je zatražila dozvolu za eutanaziju, koja je izdata 6. avgusta.

"Mirnija sam jer je procedura odobrena. Više se smejem, mirnije spavam ”, rekla je žena koja ima podršku velikog dela svoje porodice.

Jedanaestoro njenih braće i sestara slažu se sa procedurom, a njen sin je bio pored nje u poslednjim danima.

"Potrebna mi je majka, želim je pored sebe skoro u svakom stanju, ali znam da po njenim rečima ona više ne živi, ona preživljava“, rekao je Federiko Redondo Sepulveda za Notisias Karakol.

Međutim, Sepulvedu ne podržavaju svi u porodici, uglavnom iz verskih razloga.

"S mojom majkom problem je bio teži“, rekla je Sepulveda i dodala da ipak misli da ona to duboko u sebi razume.

Njena odluka suočena je sa oštrim kritikama, u zemlji sa velikom većinom rimokatoličkih vernika i u kojoj crkva i dalje eutanaziju naziva "ozbiljnim uvredom“.

Upravo na to je ukazala Episkopska konferencija Kolumbije u saopštenju objavljenom nakon odluke suda u julu. Monsinjor Francisko Antonio Sebalos Eskobar rekao je da se radi o "ubistvu koje je ozbiljno suprotno dostojanstvu ljudske ličnosti i božanskom poštovanju njenog tvorca", pa pozvao na brigu o bolesnima umesto na olakšavanje postupka, izveštavaju lokalne novine.

Sepulveda je toga svesna i razgovarala je sa svojim pastirima.

"Znam da je vlasnik života Bog, da. Ništa se ne pomera bez njegove volje", kazala je.

Ali takođe je rekla da misli da Bog "to dozvoljava".

Kamila Jaramilo Salazar, porodični advokat, rekla je da je odluka Sepulvede naišla na veliku podršku Kolumbijaca, uprkos kritikama katoličke crkve.

U stvari, više od 72 odsto ispitanika prema poslednjoj anketi reklo je da se slaže sa eutanazijom, sa većim procentom u najvećim gradovima zemlje.

"Možda Kolumbija može biti vodeća zemlja u pogledu napretka u dostojanstvenoj smrti", rekao je advokat za Notisias Karakol.

Eutanazija je dekriminalizovana 1997. godine u slučaju neizlečive bolesti, kada je pacijent pretrpeo mnogo bola, dobrovoljno ga zatražio i sproveo ga je lekar. Ali vlada nije dala propis koji bi to dozvolio do 20. aprila 2015. Od tada je u zemlji obavljeno samo 157 zahvata, prema podacima Ministarstva zdravlja. Za svakih pet zahteva za eutanaziju dva su ovlašćena, kaže DescLAB, Laboratorija za ekonomska, socijalna i kulturna prava.

Prvi pacijent eutanazije u zemlji bio je Ovidio Gonzalez Korea, 79-godišnji muškarac sa licem deformisanim od tumora koji je postao simbol borbe za pravo.

Sada je na redu Sepulveda da uđe u istoriju kao prva osoba bez terminalne bolesti koja je pristupila dostojanstvenoj smrti.

"S obzirom da uvek idemo u crkvu u nedelju, na misu, ja sam izabrala taj dan“, rekla je.

Na pitanje o onima koji misle da je trebalo da se bori za život umesto da traži pomoć, Sepulveda je rekla da je i ona prošla bitku.

"Biću kukavica, ali ne želim više da patim“, kazala je.

"Mučiti se? Borim se da se odmorim.", zaključila je.

(MONDO)