Iako se veliki deo imovine britanskih domaćinstava trenutno ne čuva u digitalnoj valuti kao što je bitkoin, one postaju sve više uobičajene, rekao je zamenik guvernera banke Ser Džon Kunlif. "Ako bi njihova vrednost naglo pala, to bi moglo da ima štetni efekat", rekao je on.
U upozorenju na potencijalne rizike za ulagače Banka je dovela u pitanje postoji li realna vrednost najistaknutije digitalne valute, čija je vrednost ove godine porasla na blizu 50.000 dolara po komadu, prenose britanski mediji.
"Banka treba da bude spremna da obuzda te rizike", dodao je. Govoreći u emisiji "Bi-Bi-Si Danas", ser Džon je rekao da je trenutno oko 0,1 odsto imovine britanskih domaćinstava u kriptovalutama.
Procenjuje se da ih poseduje oko 2,3 miliona ljudi, sa prosečnim iznosom po osobi od oko 350 evra. Međutim, naglasio je da su kriptovalute "veoma brzo rasle", a ljudi kao što su menadžeri fondova žele da znaju da li treba da drže deo svog portfelja u kriptovalutama.
"Njihova cena može prilično da varira i mogu teoretski ili praktično pasti na nulu", rekao je on, i naglasio: "Tačka u kojoj se brine kada se (bitkoin) integriše u finansijski sistem, kada bi velika korekcija cena zaista mogla da utiče na druga tržišta i utiče na etablirane igrače na finansijskom tržištu, još nije tu, ali je potrebno vreme da se osmisle standardi i propisi."
Dodao je: "Stvarno moramo da zasučemo rukave i nastavimo sa tim, tako da do trenutka kada ovo postane mnogo veće pitanje, mi zapravo imamo regulatorni okvir koji će obuzdati rizike."
Ser Džon je izjavu dao dan nakon što je Banka Engleske objavila svoj najnoviji Izveštaj o finansijskoj stabilnosti, koji je ispitao zdravlje finansijskog sistema Ujedinjenog Kraljevstva.
U izveštaju se navodi da su domaćinstva u Velikoj Britaniji ostala "otporna" uprkos okončanju rada na daljinu i drugim merama podrške u borbi protiv pandemije kovid-19. Dodaje se da ostaje neizvesnost u vezi sa zdravstvenim rizicima i ekonomskim izgledima.
Početkom novembra bitkoin je dostigao rekordnu vrednost od preko 68.000 dolara, ali je nakon toga vrednost drastično pala nakon što su se prvi put pojavile vesti o novom soju korona virusa, omikronu.
Kovid bi i dalje mogao da ima "veći uticaj" na ekonomiju, posebno u svetlu pojave novih sojeva, navodi se.
(MONDO)
Jovanović spasao Partizan: Odbranio penal, "zaključao" gol i sačuvao tri boda za kraj godine!
Prvo oglašavanje Čede Jovanovića o razvodu: "Nešto se čoveku desi što ne može da sanja, ja sam to doživeo "
Ovo je trudna verenica ubijenog Nikole iz Kaluđerice: Napadači pucali kroz prozor, čula se vriska i škripa guma
Lalatović skočio na Dudića, novinari sprečili tuču! Pogledajte haos posle utakmice u Novom Sadu
Mondo ukrštenica za 22. decembar: Jutarnja zabava i "razgibavanje" mozga!