Iznenađenje i šok, maksimalna smrtonosna sila i ciljevi ostvareni velikom brzinom - to je ono što bi se moglo očekivati ako ruska vojska krene u novu invaziju na Ukrajinu, smatra cenjeni stručnjak za odbranu i bezbednost. Još nije izvesno da će se ruski predsednik Vladimir Putin odlučiti za novu vojnu akciju, ali izgleda da Velika Britanija, Sjedinjene Američke Države i drugi saveznici u NATO-u sve više brinu da su neprijateljstva verovatnija od rešenja krize pregovorima.
"U ovom trenutku on drži sve karte. Mislim da će to apsolutno uraditi", rekao je jedan zapadni vojni oficir, koji je analizirao situaciju.
Ukrajinski predsednik Vladimir Zelenski optužio je Zapad da izaziva "paniku“ svojim upozorenjima o skoroj invaziji. Ipak, realnost na terenu je teško zanemariti - osim ako se zaista ne radi o veoma razrađenom blefu. Mobilizacija ruskih trupa i naoružanja oko ukrajinskih granica nastavila je da se širi - sada broji oko 130.000 vojnog osoblja - uprkos osudi zapadnih saveznika i pritiscima na Kremlj da se povuče. U jednom od najsigurnijih pokazatelja da se ruska vojska sprema za napad, a ne samo da izvodi vežbe obuke, novinska agencija Rojters je izvestila da su zalihe krvi i drugog medicinskog materijala za lečenje ranjenika bile deo onoga što je Rusija dopremila na granice.
Predsednik Putin je dosledno negirao bilo kakve planove za pokretanje dalje invazije na Ukrajinu - iako je takođe negirao bilo kakvu umešanost u rusku aneksiju Krima 2014. godine sve dok to nije bio svršen čin.
Umesto toga, ovaj put je optužio NATO da predstavlja bezbednosnu pretnju Rusiji, istovremeno postavljajući zahteve saveznicima da povuku sve NATO trupe iz zemalja istočne i centralne Evrope koje su nekada bile u sferi uticaja tadašnjeg Sovjetskog Saveza. Ruski lider takođe želi da Alijansa ne garantuje dalje širenje na istok, kao što je omogućavanje Ukrajini da uđe u pakt. NATO je jasno stavio do znanja da će takve zahteve biti nemoguće ispuniti, a diplomate su provele nedelje pokušavajući da pronađu način da premoste ideološki jaz između dve strane.
Razgovori se nastavljaju, sa Borisom Džonsonom koji će ove nedelje razgovarati sa predsednikom Putinom. Ipak, britanski stručnjak za odbranu i bezbednost - čije je mišljenje veoma cenjeno o ruskom načinu ratovanja, ali koji je tražio da ostane anoniman kako bi mogao slobodnije da deli svoja razmišljanja - ukazao je na preteću retoriku sa ruske strane, intenziviranje kretanja trupa i upotreba "maskirovke" (vojne i političke obmane).
"Možda dolazimo do tačke kada Putin smatra da se pozicija Zapada sada neće dovoljno promeniti da bi mu omogućila da dobije ono što želi bez invazije“, napisao je ekspert u belešci koju je video Skaj njuz.
Ova kalkulacija bi se, naravno, mogla promeniti ako bi SAD i njihovi saveznici iznenada kapitulirali. To bi moglo da se promeni - na drugačiji način - "brzim raspoređivanjem američkih snaga u istočnoj Evropi i kredibilnim obećanjem da će braniti Ukrajinu, zajedno sa verodostojnom pretnjom drakonskim sankcijama Rusiji“, rekao je ekspert. Ističe je Zapad "negde između ove dve stolice". Američki predsednik Džo Bajden rekao je u petak da će premestiti američke trupe u istočnoevropske zemlje NATO-a "u bliskoj budućnosti“, ali i dalje nema naznaka iz SAD, Velike Britanije ili drugih zemalja da su spremni da ubace svoje snage u Ukrajinu. Ako ne računate vojne trenere.
"Putin vidi da je naš javno izražen stav šupalj. To ga ne sprečava da preduzme vojnu akciju, jer ne postoji jaka politička volja za delovanje, a ni adekvatna vojna sposobnost da se to učini na bilo koji smislen način. U ovom trenutku ruska vojna doktrina direktno stupa na snagu. Ovo propisuje: postizanje iznenađenja i šoka; maksimalnu upotrebu svih raspoloživih ubojitih snaga; brz tempo operacija; i brzo postizanje odlučujućih ciljeva operacije", napisao je stručnjak.
Ekspert je rekao da ciljevi bilo koje operacije ne mogu da uključuju fizičku okupaciju cele Ukrajine. Ali oni, kako je naveo, moraju uključiti uništavanje sposobnosti Ukrajine da pruži vojni otpor, zamenu njenog sistema vlasti i sprečavanje da dobije spoljnu pomoć. Drugi analitičari ipak veruju da bi predsednik Putin mogao da izabere ograničeniju, manje rizičniju opciju, ali onu koja i dalje obezbeđuje dobitke i projektuje snagu - kao što je obezbeđivanje kontrole nad istočnim delovima Ukrajine koje već drže separatisti koje podržava Rusija.
"Ruska vojna operacija će, naravno, biti praćena pojačanom političkom operacijom, masovnom kampanjom dezinformacija, ekonomskim ratom (kao što je gas, pšenica), a sve to pod maskirovkom. Teško je zamisliti čime bi to Zapad realno mogao da zapreti, što bi bilo efikasno sredstvo odvraćanja u ovoj kasnoj fazi", reko je ovaj ekspert.
(MONDO)
Crvena zvezda srušila Barselonu usred Katalonije: Kevin Panter predao crveno-belima pobedu na tacni!
Janis nacrtao, četiri heroja donela pobedu: Kad je srce kao planina, a Deda na terenu - Barsa nema šanse!
Željko Obradović digao ton: Ja prvi verujem u to, ali menjamo plan - nije humano!
Partizanov poziv za plej-of Evrolige! Željku se isplatilo čekanje, dobio je igrača za velika dela
Kakve pobede Zvezde i Partizana: Dižu se još na tabeli, pogledajte stanje u Evroligi!