• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

ZAPAD ODBIJA DA KAZNI NAJBOGATIJEG RUSA? Moćni oligarh nije na "crnom spisku", a svi znaju da je blizak Putinu!

 Tamara Sekulović
Autor Tamara Sekulović

Prema Blumbergovom indeksu milijardera Vladimir Potanin je najbogatija osoba u Rusiji i "težak" je 24,9 milijardi dolara.

 Najbogatiji Rus Vladimir Potanin nije pod sankcijama Izvor: YouTube/Printscreen/ Благотворительный фонд Владимира Потанина/Profimedia

Vladimir Potanin je jedan od imenovanih na zloglasnom "Putinovom popisu" istaknutih ruskih političkih ličnosti i oligarha iz 2018. godine koji su povezani s ruskim predsednikom Vladimirom Putinom, piše Biznis insajder. Ipak, uprkos tim bliskim vezama Potanin nije na popisu ruskih oligarha kojima je Zapad uveo sankcije poput Romana Abramoviča i Olega Deripaske.

Ipak, njegova neto vrednost je pretrpela veliki udar otkako je Rusija započela s intervencijom u Ukrajini. Naime, prema Blumbergu njegovo bogatstvo je palo za 25 milijardi dolara, tačnije gotovo četvrtinu njegovog ukupnog bogatstva.

Jedan od većih udaraca mu je došao i u gubljenju pozicija koje je gradio decenijama. Pre mesec dana Vladimir Potanin je sedeo pored svetske finansijske i poslovne elite u savetodavnom odboru Saveta za spoljne poslove sa sedištem u Njujorku i među poverenicima Gugenhajm muzeja na Menhetnu. Ti krugovi moći, koji su uključivali Toma Hila, bivšeg izvršnog direktora Blackstone Inc., i milijardere iz Brazila i Indije, kultivisani su decenijama. Sada su zatvoreni za Potanina, najbogatijeg čoveka u Rusiji. Tokom protekle dve nedelje, napustio je obe grupe.

Možda će vas zanimati

Sin diplomate i vlasnik fabrika

Potanin je većinski akcionar i izvršni direktor firme "Nornickel", najvećeg svetskog proizvođača rafinisanog nikla. Kako navodi Rojters, Potanin poseduje 34,6 posto "Nornickel" kompanije. Inače, "Nornickel" je odgovoran za gotovo 22 odsto svetske proizvodnje nikla visokog kvaliteta i oko 40 odsto paladijuma. Prema Blumbergu kompanija je u 2021. ostvarila prihod od 17,9 milijardi dolara.

Početkom devedesetih Potanin je osnovao "Interros", konglomerat s udelima u industrijama uključujući rudarstvo, energetiku i nekretnine. "Open Investments" je bila firma za nekretnine pod Interrosom, osnovana 2002. te je prema njihovoj veb stranici kompanija svoj vrhunac dostigla u 2018. kada su vredeli 5,1 milijardu dolara. Potanin je svoje akcije u toj firmi prodao 2010. godine.

Kako navodi Blumberg, Potanin kontroliše rusku farmaceutsku firmu "Petrovax", koja je 2020. razvila lek pod nazivom Polyoxidonium, a ovaj milijarder ima i pozamašan broj nekretnina i navodno poseduje kancelarijske prostore, hotel u Moskvi, zemljište u centralnoj Rusiji i kantri klub u okolini Moskve.

Rođen u Moskvi 1961. godine, Potanin je sin diplomate i doktorke. Studirao je međunarodne odnose i proveo osam godina radeći u sovjetskom Ministarstvu spoljne trgovine. Kada je imao 30 godina, Potanin je upoznao Mihaila Prohorova, koji će uskoro postati njegov poslovni partner. Zajedno su osnovali "International Company for Finance & Investments", a potom i "Onexim" banku, koja je u to vreme postala najveća ruska privatna banka. Potanin je postao predsednik banke 1992. godine sa 32 godine.

Možda će vas zanimati

Godine 1996, nedugo nakon što je Boris Jeljcin ponovno izabran za predsednika Rusije, Potanin je imenovan potpredsednikom vlade zaduženim za energetiku i privredu. Naime, Potanin je bio jedan od velikih sedam oligarha koji su pomogli ponovnom izboru Borisa Jeljcina za predsednika.

Kontroverzni zajmovi za akcije

Dok je radio u Ministarstvu spoljne trgovine, Potanin je osmislio program "zajmova za akcije" koji će kasnije postati izvor bogatstva mnogih oligarha.

U okviru programa "zajmovi za akcije", bogati preduzetnici i banke pozajmljivali su novac ruskoj vladi devedesetih u zamenu za vlasnički kapital u firmama koje se bave prirodnim resursima u zemlji. Vlada često nije mogla da otplati te zajmove, ostavljajući mnoge firme koje se bave prirodnim resursima u rukama bogatih pojedinaca. U pitanju je program koji je stvorio mnoge od današnjih najbogatijih ruskih oligarha, na primer Romana Abramoviča koji „vredi“ 13,9 milijardi dolara i takođe ima deonice u Nornickelu. Kroz taj je program Potanin stekao Nornickel, što ga učinilo najbogatijim čovekom u Rusiji u to vreme.

Iako Zapad nije sankcionisao Potanina zbog ruske invazije na Ukrajinu, njegov odnos s Putinom traje najmanje dve decenije. Potanin je fotografisan na raznim događajima s Putinom koji datiraju još iz 2000. godine, a povezuju ga i s Dmitrijem Medvedevom.

Hokej sa Putinom

Potanin je bio jedan od nekoliko ruskih milijardera koji su pomogli u finansiranju Olimpijskih igara 2014. u Sočiju. Forbs je objavio kako je uložio je 2,5 milijardi dolara u skijalište i druge objekte. Potanin je u Sočiju izgradio skijalište, fristajl skijaški centar, snoubord park, jedno od dva olimpijska sela i Ruski olimpijski univerzitet.

Poput brojnih ruskih oligarha, Potanin je kolekcionar luksuznih jahti, a još jedan od hobija ovog milijardera je hokej na ledu. U intervjuu za Fajnenšel tajms 2018, Potanin je rekao da igra barem dva puta nedeljno, da poseduje privatno klizalište i ponekad igra s Putinom.

(Mondo)

Pročitajte i ovo

Komentari 1

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Isto

Treba im nikl,prosto.

special image