Do sada su guverneri Indijane, Misurija, Severne Karoline, Ohaja i Zapadne Virdžinije najavili da će, na zahtev Ministarstva odbrane, svoja oklopna vozila "M113" predati Ukrajini. Pomoć je usledila nakon najave predsednika Džoa Bajdena 13. aprila o paketu od 800 miliona dolara koji uključuje, između ostalog, 200 vozila "M113".

"Guverneri su glavni komandanti svojih nacionalnih garda i ponosni su što to čine", rekao je Džon Gohin, portparol Nacionalne garde Sjedinjenih Država.

Vojska smatra "M113", svoj borbeni "taksi" u Vijetnamskom ratu u kom nisu pobedili, zastarelim i prestala je da ga kupuje 2006. godine. Dok se trupe u ukrajinskom Donbasu suočavaju sa kišnim i blatnjavim prolećem, "M113", koji ima gusenice i teži daleko manje od tenkova, mogao bi da ponudi prevoz i protivpožarne zaštite malog kalibra, saopštio je Pentagon

Prvi "M113" ušao je u upotrebu u američkoj vojsci 1961. godine, a od tada do 2006. proizvedeno je oko 80.000 i nalazi se u čak 50 zemalja. Teški su oko 12 tona i voze maksimalnom brzinom od oko 70 km/h. Maksimalan broj vojnika za transport je 15.

"Nakon što je Nacionalna garda Indijane primila zahtev, poslala je tehničare u bazu Aterberi da pregledaju, poprave i testiraju transportere koji sakupljaju prašinu. Nakon toga, vozila su pripremljena za transport i videla se kako napuštaju bazu kamionima. Naređeno nam je da ih isporučimo prema direktivi predsednika, kako bismo obezbedili vojnu opremu Ukrajini", rekao je načelnik Združenog štaba Nacionalne garde Indijane general Džastin Man. 

Portparol Nacionalne garde Severne Karoline rekao je da je "M113" svestrano i korisno vozilo raspoređeno u Iraku sa jedinicama Državne garde i da je još uvek u upotrebi.

"Ne samo da su negde parkirani, već su svi u funkciji. 'M113' je unapređivan tokom godina i još uvek je u funkciji", rekao je poručnik Met Hendli.

Pentagon je u petak saopštio da jedinica Nacionalne garde Floride koja je napustila Ukrajinu u februaru nastavlja da obučava ukrajinske trupe u Nemačkoj i drugoj nepoznatoj zemlji o tome kako da koriste "radare i taktička vozila" koja su deo paketa vojne pomoći.

U SAD Nacionalna garda je vojna formacija koju organizuju pojedine savezne države. Pod komandom je guvernera i sastoji se od jedinica vojske i vazduhoplovstva. Njen zadatak je da održava mir, red i javnu bezbednost tokom vanrednog stanja u saveznoj državi u kojoj je organizovan, a istovremeno čini rezervni sastav koji, odlukom predsednika SAD, deluje u sastavu saveznih snaga. radi zaštite opštih državnih interesa, prenosi "Geopolitika.news".

(MONDO)