Komandant je stao pred mornare bezbednosnog tima američkog nosača aviona "Džordž Vašington". Jedan od njih, Gzavije Šandor, oduzeo je život nekoliko nedelja ranije, sredinom aprila, a kapetan je došao da razgovara sa oko 110 mladića i devojaka koji su blisko sarađivali s njim. Razgovor sa kapetanom Brentom Gautom trajao je dva sata, prema četvorici prisutnih mornara koji su razgovarali za CNN. U njemu je Gaut priznao šta su mornari osećali mesecima. Rekao je da se posada prerano vratila na nosač aviona, prisećaju se mornari, ali da je bilo prekasno za povratak.
Drugi mornar je rekao za CNN da je Gaut razgovarao preko sistema zvučnika širom broda pre oko dva meseca i rekao da brod, koji je bio podvrgnut velikom održavanju, nije bio spreman za mornare da se ukrcaju kada je proces poslednji put počeo leto. Ali on je rekao: "Sada nema povratka. Ne možemo preokrenuti kurs."
Tokom proteklih dvanaest meseci, umrlo je sedam članova posade ovog nosača. Istragom je utvrđeno da su izvršena čak četiri samoubistva, dok se za preostala tri smrtna slučaja čekaju rezultati istrage. Prošlog meseca, u rasponu od samo sedam dana, pronađena su tri mrtva mornara.
Situacija na nosaču aviona privukla je nacionalnu pažnju, a dvanaest sadašnjih i bivših članova posade "Džordža Vašingtona" koji su razgovarali sa CNN-om, opisali su uznemirujuću situaciju na brodu sa bezbroj problema, uključujući ono što su mnogi rekli da su užasni standardi smeštaja na brodu koji je zapravo bio gradilište, zabrinutost oko kvaliteta hrane i osećaj da se rukovodstvo ne bavi problemima i odbacuje žalbe.
Nehumani uslovi života
Mornari koji su pristali da razgovaraju sa CNN-om rekli su da je brod nenastanjiv. Mornari su počeli da se sele na nosač pre otprilike godinu dana, nakon što je brod već četiri godine bio u procesu punjenja goriva i remonta i trebalo je da bude spreman da primi deo posade. Čak i nakon godina rada na pripremi nosača za njegovo sledeće raspoređivanje, brod je ostao u građevinskoj zoni danonoćno. Česti izazovi života na brodu najteže pogađaju najmlađe mornare.
"Bio sam spreman za us*anu situaciju, ali nisam imao pojma da će to biti u ovoj meri", rekao je za CNN jedan mornar koji je trenutno raspoređen na "Džordž Vašington". Većina mornara je govorila pod uslovom da ostane anonimna, plašeći se posledica po svoju karijeri u mornarici ili karijeri svojih prijatelja.
U poslednjih 12 meseci, posada "Džordža Vašingtona" pretrpela je sedam smrtnih slučajeva, od kojih su najmanje četiri samoubistvo, saopštila je mornarica. Gzavije Šandor, koji je radio u obezbeđenju na brodu, prema rečima onih koji su ga poznavali, oduzeo je sebi život 15. aprila, što je treće samoubistvo u jednoj nedelji među posadom.
Šandorov otac, Džon Šandor, rekao je da je njegov sin bio ponosan što se pridružio mornarici odmah nakon srednje škole, sledeći stope svog dede. Ali Ksavijer je jednom rekao svom ocu da su uslovi na brodu "užasni".
"Kako se spava na nosaču aviona uz neprestane udarce čekića i dimom i neprijatnim mirisima tokom dana?", upitao je Džon Šandor zahtevajući objašnjenje. "Spavao je u svom autu. Nijedan mornar nije smeo ni da živi na tom brodu u tim uslovima."
Samoubistva postaju tragična realnost nosača, rekli su mornari za CNN, umesto izuzeci. "Nisam bio iznenađen. Otkad sam na brodu, to je nešto na šta sam se, nažalost, navikao", rekao je drugi mornar sa ovog broda.
Na brodu je bilo gotovo nemoguće pronaći mirno mesto za spavanje, rekli su mornari, a brod je stalno patio od nestanka struje i nedostajalo mu je tople vode. Vezovi često nisu imali ventilaciju, rekli su, a masivna metalna konstrukcija plovila je pojačavala temperaturu napolju sve dok nije postala nepodnošljiva.
"Probudio bih se usred noći smrzavajući se", rekao je drugi mornar za CNN. "Živeo sam u svom autu zimi, i ipak je i to bilo bolje od kabine na brodu". Mornar, koji kaže da je tada imao 19 godina, bio je šokiran uslovima na brodu, daleko od njegovih očekivanja o tome kakav je život bio u mornarici. Živeo je u isključenom automobilu oko tri nedelje, kaže, dok se više nije navikao na skučenost na teretnjaku.
"Ovo je dno dna", rekao je za CNN, govoreći o situaciji na USS Džordž Vašington.
Robert Majers, portparol mornaričkog vazduhoplovstva Atlantik, rekao je da su palube i vezovi pregledani pre nego što su se prvi mornari ukrcali na brod. Pored toga, rekao je da su dežurni komandni oficiri svakodnevno obavljali procene obroka kao način održavanja kontrole kvaliteta hrane koja se služi mornarima koji žive i rade na brodu. Kada je nekoliko članova Kongresa posetilo brod ranije ove nedelje, prostori koje su posetili, uključujući kuhinje i vezove, bili su dobro održavani, rekao je Majers za CNN u petak.
Posada odlazi sa broda
Ranije ove nedelje, komandant broda najavio je da će se oko polovine od više od 400 članova posade koji žive na brodu preseliti u privremeni smeštaj sa broda. I drugi koji su želeli da urade to isto bi takođe dobili priliku. Mornari koji su razgovarali sa CNN-om složili su se da je to bila prava stvar.
Upitan da li je mornarica svesna da članovi posade spavaju u svojim kolima umesto na brodu, Majers je rekao da su svakom mornaru "obezbeđena sredstva za smeštaj", a mornarica će pogledati da li je smeštaj bio faktor u samoubistvima.
(Mondo)
Partizan pao u Turskoj, prosuo sve u poslednjoj četvrtini: Osmani presudio crno-belima
Zvezdu njen div vodi u Top 10 Evrolige! Džoel Bolomboj se vratio u Arenu i odmah srušio Makabi
Partizan je u problemu, a postoji samo jedno rešenje: Prvi ispit je pao, vreme je za popravni!
NOVO NA MONDO PORTALU: Probaj MONDO sudoku, svaki dan u 19h nova igra!
Crvena zvezda je na dve pobede od prvog na tabeli: Ovo je presek stanja na polovini Evrolige!