Kada je 2019. položila zakletvu kao premijerka Finske, Sana Marin (36) je sa 34 godine postala najmlađa premijerka na svetu. Nikada nije krila svoje političke ambicije, a one su je na kraju dovele u visoku politiku i na svetsku političku scenu, gde je sa susednom Švedskom donela istorijsku odluku da uđe u NATO posle decenije vojne neutralnosti.
Čak i pre nego što je počela ruska invazija na Ukrajinu, pošto je Rusija skupila vojsku u blizini ukrajinske granice i negirala planove da napadne svog suseda, premijer Marin je hrabro rekla da Finska ima pravo da se pridruži NATO-u i da treba da bude razmotrena.
Ruski mediji su tada podivljali i rekli da je to "nož u leđa" Moskvi, a nije bio srećan ni finski predsednik Sauli Niiniste, koji je rekao da "srećom, ništa nije učinjeno".
Ali kada je Rusija zaista napala Ukrajinu, sve se promenilo.
Ta kriza je otkrila čelično lice finske premijerke, koja je ranije – možda nepravedno – privlačila najviše pažnje zbog godina, atraktivnog izgleda i progresivne socijalne politike koju je zagovarala, piše Jutarnji list.
Odrastanje
Žena koja vodi naciju od oko 5,5 miliona ljudi, odrasla je u prilično teškim uslovima. Njena majka se razvela od muža alkoholičara kada je Sanna još bila devojčica. Sledeći izbor Sanine majke bila je žena, pa je buduća finska premijerka odrastala uz istopolnu, tzv. "duginu porodicu", kako je sama Sanna Marin rekla. Porodica je bila u finansijskim poteškoćama i živela je od socijalne pomoći, pa je Sana morala da počne da radi veoma rano kada je pomagala u pekari i delila novine, piše Dejli mejl.
Pasi Kervinen, njen profesor u srednjoj školi u malom gradu Pirkala, rekao je Sani da je ona prosečna učenica, iako je ponekad tražila više domaćih zadataka.
Kada je diplomirala sa 19 godina, njene ocene su bile dovoljne da, kao prva u porodici, upiše fakultet u Tampereu, a za smer je odabrala upravno pravo. Pred kraj koledža, Sana je upoznala svog partnera Markusa Raikonena, profesionalnog fudbalera sa kojim je izlazila 16 godina i sa kojim je dobila ćerku, pre nego što su se venčali 2020. godine.
Njeno interesovanje za politiku probudilo se tokom fakulteta kada je shvatila da njen naporan rad može pomoći drugim ljudima, ne samo njoj. Pre svega siromašnima i ženama. U Socijaldemokratsku partiju učlanila se 2006. godine, a 2010. postala je potpredsednica stranke.
Međutim, njen prvi pokušaj u politici bio je neuspešan. Na lokalnim izborima za Gradsko veće Tamperea izgubila je kada je imala samo 22 godine.
Međutim, već je bila uspešna na sledećim izborima i posle nekoliko meseci unapređena je u predsednicu Saveta, na kojoj je funkciji bila do 2017. godine. Za to vreme je izabrana za drugog potpredsednika Socijaldemokratske partije (2014), a 2015. postala je predstavnica regiona Pirkanmae u finskom parlamentu.
Pobedom na drugim odborničkim izborima 2017. godine privukla je pažnju javnosti zbog popularnih video snimaka sednica veća kojima je predsedavala, a koji su postavljeni na Jutjub, a preneo je i Njujork tajms. Pobedila je i na drugim parlamentarnim izborima 2019. godine, a zatim je u junu te godine preuzela svoj prvi istinski istaknuti posao ministra saobraćaja i veza. Ova uloga dovela je Sana Marin na svetsku političku scenu i predstavljala Finsku na samitima ministara saobraćaja EU.
Političar za Instagram generaciju
Upravo tokom njenog prvog putovanja u Brisel, u decembru 2019. godine, izbila je kriza koja će je gurnuti u sam politički vrh. Marin je morala da napusti samit ranije nakon što ju je Anti Rine - lider socijaldemokrata koji je bio premijer samo šest meseci pre Marinove - pozvao da mu pomogne da reši krizu izazvanu štrajkom poštara.
Rine je na kraju izgubio poverenje svog koalicionog partnera i bio je prinuđen da se povuče, a Marin je zauzela njegovo mesto kao lider nove koalicije pet partija koju su u potpunosti predvodile žene - od kojih je samo jedna tada imala više od 35 godina.
Političarka generacije na Instagramu redovno objavljuje slike na kojima doji i deli recepte za testenine na mreži učestvovala je u odluci da se podigne starosna granica za napuštanje škole na 18 godina i produži roditeljsko odsustvo. Inspirisana sopstvenim vaspitanjem, kroz svoj Program ravnopravnosti postavila je cilj za dobrobit žena i onih sa niskim primanjima.
Program je do sada uključivao mere za podsticanje roditelja da podjednako dele brigu o deci, borbu protiv nasilja u porodici, smanjenje rodnog jaza u platama i unapređenje obrazovanja za decu iz siromašnijih sredina i imigrante.
Njeno upravljanje pandemijom naišlo je na pohvale velikog dela javnosti, iako je neki optužuju da je previše dogmatična i nespremna na kompromis.
odine 2020, usred svoje prve godine na vlasti, našla je vremena da se uda za Markusa - sa kojim ima dvogodišnju ćerku Emu - na ceremoniji održanoj u kući na Baltičkom moru koju koristi kao premijer. Ubrzo nakon što je preuzela vođenje finske koalicione vlade, izazvala je senzaciju pozirajući 2020. za časopis u elegantnom sakou – ispod kojeg nije imala ništa.
Neki su mislili da je slika podrila njen kredibilitet, ali se hešteg #imvithsanna brzo pojavio na mreži, a veliki fanovi su pohvalili njen potez i izgled.
"U svakoj poziciji na kojoj sam ikada bila, polazna tačka su uvek bili moj pol i moje godine, odnosno da sam mlada žena", rekla je ona za Vogue. "Nadam se da jednog dana to neće biti problem. Nisam ni bolja ni gora od sredovečnog čoveka."
Ratoborni komšija
Marin se sada suočava sa još jednom krizom sasvim drugačije prirode – Vladimirom Putinom koji je napao Ukrajinu, navodi Jutarnji list.
Prekidajući decenijama dug sporazum o neutralnosti sa Rusijom koji je bio na snazi od Zimskog rata - nesrećnog pokušaja Moskve da izvrši invaziju na Finsku neposredno pre izbijanja Drugog svetskog rata - Marin je zacrtala put ka NATO za svoju zemlju. U razgovoru sa švedskom premijerkom Magdalenom Anderson, ona je rekla da je u interesu njene zemlje da podnese zahtev za pridruživanje alijansi "u roku od nekoliko dana".
Prijem u Alijansu bio je gotovo zagarantovan nakon što je šef NATO-a Jens Stoltenberg rekao da će i Finska i Švedska biti dočekane "raširenih ruku". Ovaj potez predstavlja potpunu reviziju evropske bezbednosne arhitekture i označava početak nove faze u posleratnim odnosima.
Za Finsku teško da bi ulozi mogli biti veći. Rusija je, očekivano, reagovala ljutito – zapretivši da će odmah prekinuti isporuke gasa, što bi moglo da dovede do poteškoća u industriji. Sanna Marin je jasno iznela svoju odluku.
"Finska mora bez odlaganja da podnese zahtev za članstvo u NATO", rekla je ona u zajedničkoj izjavi sa švedskom premijerkom. "Nadamo se da će koraci koji su još potrebni za donošenje ove odluke biti preduzeti brzo, u narednih nekoliko dana.
(MONDO)
Bolan poraz Crvene zvezde u Milanu: Radonjićeva bomba nedovoljna, prolaz u Ligi šampiona nemoguća misija!
"Ovo je sramota za Ligu šampiona, nas ovde ne žele": Vladan Milojević prekinuo ćutanje u Milanu i žestoko udario
"Ma ovde nema govora, skočio sam sa stolice kad sam video": Srpski sudija zgranut gledao kako kradu Zvezdu
NOVO NA MONDO PORTALU: Probaj MONDO sudoku, svaki dan u 19h nova igra!
Procurili detalji Makronovog plana za Ukrajinu: 40.000 NATO vojnika, ova evropska država preuzela bi potpunu komandu