• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

AMERIKANCI SADA ŠALJU I ROBOTE NA BOJNA POLJA U UKRAJINI! Najnaprednija tehnologija stiže u Kijev - Rusija u problemu!

Autor Aleksandar Blagić

Američka vojska je navodno pristala da obezbedi robotskog psa koji će pomoći ukrajinskoj vojsci da očisti bojna polja oko Kijeva od mina i neeksplodiranih granata i raketa.

 Amerika šalje Ukrajini robote za uklanjanje mina Izvor: Profimedia/YouTube/screenshot/Armed Forces Zone

"HALO Trust", američka organizacija za deminiranje koja je dobila više vladinih ugovora za rad u Ukrajini, navodno će koristiti robota kompanije "Boston Dinamics-a". U pitanju je pas robot koji može da ukloni mine, minobacačke granate i neeksplodiranu municiju u oblastima koje je ranije kontrolisala Rusija u blizini glavnog grada Kijeva , rekao je izvršni direktor grupe Kris Votli, koji je razgovarao za "Foreign Policy".

Votli tvrdi da je na testu prošle godine "Spot" robot dobro funkcionisao u uklanjanju malih, nestabilnih granata sličnih onima koje se danas koriste u Ukrajini. Opremljen robotskom rukom umesto glave, Spot može da sakuplja neeksplodiranu municiju u jamama gde se granate mogu bezbedno detonirati bez ikakvog rizika za civile ili bilo koji od 10 HALO timova koji trenutno rade u Ukrajini.

Ako možete samo da pomerite nešto bez ugrožavanja čoveka i da ga pomerite dovoljno daleko da možete da ga odnesete na mesto gde se može bezbedno detonirati sa drugim predmetima, uspeli ste u svojoj misiji“, rekao je Votli.

Možda će vas zanimati

On je dodao da, pošto je deminerima potrebno najmanje šest nedelja obuke, a ljudski resursi su mali, stručnost robota je trenutno na vrhuncu. "Foreign Policy" napominje da nije dobio nikakve komentare o ovom pitanju ni od Boston Dinamics-a, koji razvija i izrađuje robotske pse Spot, niti od američke vojske koja je navodno odobrila njihov transfer u Ukrajinu.

Dok se Spot može obučiti da automatski obavlja nekoliko jednostavnih zadataka, nepredvidiva okruženja bojnog polja znače da se može efikasno koristiti samo dok ga ručno kontroliše ljudski operater. Komentarišući prošlogodišnji trening, Votli je primetio da je bilo potrebno 10-15 minuta da operateri budu u stanju da „redovno i bezbedno uzimaju granate i da ne ispadaju iz psećeg usta“.

Prema rečima zamenice ukrajinskog ministra unutrašnjih poslova Meri Akopjan, oko 300.000 kvadratnih kilometara ukrajinske teritorije mora biti očišćeno od mina od 20. maja, a operacija deminiranja bi mogla da potraje od pet do deset godina.

U maju su Kancelarije Ujedinjenih Nacija za koordinaciju humanitarnih poslova takođe izjavile "da bi mogle da prođu decenije da se uklone protivpešadijske i protivvozne mine, kao i druga neeksplodirana ili napuštena municija koja je ostala u Ukrajini, a koja preti milionima ljudi“.

U međuvremenu, ruske i savezničke snage takođe sprovode operacije razminiranja na teritorijama regiona Donbasa. Šef Ministarstva za vanredne situacije Donjecke Narodne Republike rekao je u martu da bi moglo potrajati i oko 10 godina da se očisti područje od mina koje su ostavile ukrajinske oružane snage.

(MONDO)

Pročitajte i ovo

Komentari 4

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Vakcinislav

Kina je bukavalno sve te RC igracke pretvorila u oruzje. Od robotskog psa-magarca, micro tenka, drona, masine za izvalacenje ranjenika, znaci nema da nema. Dok Sarajevo prozvodi RPG-7 i kopiju Kalasnjikova 47 na staru 7.62 municiju. Ucite kineski, blyat.

vojnik

Ako mina ima rok trajanja od 5 godina kako moze proces deminiranja trajati duze ?

Miner

@vojnik Ističe kako svako minsko-eksplozivno sredstvo ima svoj optimalni rok trajanja te da znatan uticaj na njih imaju slovi u kojima se drže. Jedno je rok njegove optimalne pouzdane upotrebe, a sasma drugo je ako si ih posijao, a one i dalje godinama miruju. Rok trajanja ne znači rok njenog mogućeg eksplozivnog dejstva. Niko ti ne garantuje da ih neko neće "probuditi" za pedesetak godina! Usput, opasno te farbaju ako ti tako prčaju da je rok upotrebe mine samo pet godina. Nije to automobilska guma. Npr. 2009. godine na Lastovu je stradao obučeni deminer usljed eksplozije protivpješadijske mine koju je postavila britanska mornarica još davne 1943. godine u jeku Drugog svjetskog rata, što ukazuje da ova vrsta eksplozivnih sredstava može biti aktivna i duže od 60 godina. Da si ti nama živ!

special image