Rat u Ukrajini izazvao je sankcije Zapada bez presedana, ali ruski predsednik je uveren da njegov narod može izdržati ekonomske nedaće puno bolje od Evropljana. Putinova računica kaže da će skok cena gasa i posledično, troškova života u Evropi, kontinentu koji zavisi od ruskih energenata, okrenuti situaciju u njegovu korist.
Cene gasa su padale sve do sabotaže Severnog toka.
Cene gasa u Evropi padale su zadnja četiri dana, a onda su juče, nakon vesti o verovatnoj sabotaži Severnog toka, porasle za 20 posto. U Velikoj Britaniji porasle su za 33 posto, prenosi britanski Telegraf.
U gasovodu Severni tok 2 nalazilo se 117 miliona kubnih metara prirodnog gasa vrednog 237 miliona evra po trenutnim cenama. Putin je i ranije pokazao da je spreman da koristiti gas kao oružje.
Severni tok 2 nikad nije bio u funkciji, a šanse da bi mogao biti u bliskoj budućnosti su izuzetno male. Nemačka je odlučila da neće odobriti taj veliki projekt neposredno pre nego što je Putin pokrenuo invaziju na Ukrajinu.
Severni tok 1, koji je dugo hranio evropsku zavisnost od ruskog gasa, nije ono što je nekad bio. Rusija ga nije uključila otkad ga je zatvorila u avgustu.
Zašto baš sad?
Zašto bi Moskva odabrala upravo ovaj trenutak za sabotažu Severnog toka - pod uslovom da se otkrije da Rusija zaista stoji iza sabotaže?
EU je počela da radi na novom paketu sankcija protiv Rusije. Mađarski premijer Viktor Orban već poziva da se odustane od novih sankcija, a da se postojeće sankcije ukinu, dok u isto vreme nova italijanska vlada odaje utisak da neće biti na liniji EU u pogledu odnosa prema Putinovoj Rusiji.
Putinu itekako odgovara da slomi moral Evrope u trenutku kad su evropske vlade pod pritiskom birača, koji su u strahu od pada temperatura koje neminovno slede s dolaskom zime.
Tajming sabotaže je bio savršen. Novi gasovod između Norveške i Poljske pušten je u promet juče, tačno kad su krenule da stižu vesti o mogućoj sabotaži. Nalazi se vrlo blizu Severnom toku 2.
Varšava je sve bliža potpunoj nezavisnosti o ruskom plinu, koju bi trebala da postigne do kraja godine. Novi baltički gasovod je samo deo širih napora Evrope da pronađe alternativne i napuni rezerve gasa pre zimskih temperatura.
Nova uloga Norveške
Od početka rata u Ukrajini, Norveška je počela da zamenjuje Rusiju kao glavnog opskrbljivača EU prirodnim gasom. Podvodne eksplozije mogle bi biti upozorenje Norvežanima o onom što bi Rusija mogla da napravi njihovim gasovodima bude li sateran u ćošak.
Mesto eksplozija na Severnom toku 2 je vrlo blizu novom baltičkom gasovodu. Samo prošlog meseca Moskva je tvrdila da Ukrajina planira "teroristički" napad na gasovod Turkstream, kojim ruski plin takođe dolazi Evropi.
Norveški regulatori pozvali su na povećan oprez nakon upozorenja naftnih i plinskih kompanija da su neidentifikovani dronovi viđeni kod njihovih postrojenja u moru.
Rusija se još jednom oslanja na zimu
Kremlj tako u isto vreme preti ne samo nuklearnim ratom, nego i signalizira da bi sukob mogao da eskalira na načine koji su nekad smatrani nezamislivim.
Bez norveškog plina zima u Evropi bi zasigurno bila duga, hladna i skupa. Rusija se još jednom oslanja na zimu, faktor koji joj je toliko puta u istoriji pomogao da pobedi svoje neprijatelje, kako bi osigurala pobedu u energetskom ratu protiv Zapada.
(MONDO)
Tužna partija Partizana: Navijači promrzli i nisu videli ama baš ništa!
Temperatura pada na -15 stepeni! Čubrilo otkrio detaljnu prognozu za zimu, evo kada će u Srbiji biti najhladnije
Kraj serije "Sablja": Večeras gledamo finale trilera o ubistvu premijera Zorana Đinđića, evo šta nas očekuje
Putin je zbog ovog oružja naredio napad hipersoničnom raketom: Ubijen važan ruski general i 500 Severnokorejaca
Beograđanka za dva meseca dobila 3 kazne: Otkrivamo na kojim se sve lokacijama na auto-putevima meri brzina