Ruski i američki zvaničnici održali su u ponedeljak nenajavljene razgovore u glavnom gradu Turske, objavio je ruski list Komersant pozivajući se na neimenovane izvore, usred visokih tenzija između Moskve i Vašingtona zbog rata u Ukrajini. Turski zvaničnik je odbio da komentariše navodne razgovore, dok je odgovor portparola Kremlja Dmitrija Peskova bio potvrdan.

"U Ankari su danas na inicijativu Sjedinjenih Američkih Država održani rusko-američki pregovori", saopštio je Peskov nakon održanog sastanka.

Podaci o praćenju leta pokazuju da je avion ruske vlade sleteo u Ankaru iz Moskve oko 08:30 GMT. Joruk Isik, geopolitički analitičar Bosforskog posmatračkog instituta iz Istanbula, rekao je da takvu letelicu obično koriste ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov, koji je sada na samitu G20 u Indoneziji, i Sergej Nariškin, šef obaveštajne službe SVR (zadužene za spoljne poslove). Komersant nije rekao o čemu se razgovaralo.

Turska je često pokušavala da posreduje između Moskve i Zapada od početka ruske invazije na Ukrajinu. U julu je pomogla u pregovorima o rusko-ukrajinskom sporazumu o izvozu žitarica iz blokiranih crnomorskih luka. Vesti o razgovorima stižu u trenutku kada Ujedinjene nacije nastoje da osiguraju da se izvoz žitarica prema sporazumu nastavi 19. novembra, a Vašington vrši pritisak na Moskvu da oslobodi američku košarkašicu Britni Griner i bivšeg marinca Pola Velana iz ruskih zatvora u mogućoj razmeni zatvorenika sa Amerikom.

Podsetimo, informacija o zakulisnim razgovorima između Rusije i SAD pojavila se u zapadnim medijima pre nekoliko nedelja, a navodno su umešani savetnik američkog predsednika za nacionalnu bezbednost Džejk Salivan i Nikolaj Patrušev, savetnik Kremlja za nacionalnu bezbednost. . Međutim, čini se da razgovori do sada nisu dali nikakve rezultate. Konkretno, Saliven je u četvrtak rekao da Moskva ne pokazuje spremnost za produktivne razgovore.

Pitanje je nacionalne bezbednosti

Bela kuća nije javno priznala nikakve pozive između Salivana i bilo kog visokog ruskog zvaničnika od marta, kada je razgovarao sa Patruševom. Cela ova priča dolati pošto su tradicionalni diplomatski kontakti između Vašingtona i Moskve zamrli, dok su Putin i njegovi saradnici u međuvremenu nagovestili da bi Rusija mogla da pribegne upotrebi nuklearnog oružja da zaštiti svoju teritoriju. Uprkos podršci Ukrajini i kaznenim merama protiv Rusije zbog invazije, Bela kuća je saopštila da je održavanje određenog nivoa kontakta sa Moskvom imperativ za postizanje određenih zajedničkih interesa nacionalne bezbednosti.

Nekoliko američkih zvaničnika je reklo da je Salivan u administraciji poznat po tome što se zalaže za liniju komunikacije sa Rusijom, iako drugi visoki kreatori politike smatraju da razgovori u trenutnom diplomatskom i vojnom okruženju ne bi bili plodonosni. Zvaničnici nisu naveli precizne datume i broj poziva niti su rekli da li su bili produktivni. Neki bivši američki zvaničnici rekli su da je za Belu kuću korisno da održi kontakt sa Kremljom jer su američko-ruski odnosi na najnižoj tački od kraja Hladnog rata.

“Mislim da je uvek važno, posebno za zemlje sa nuklearnim oružjem, da održavaju otvorene kanale komunikacije kako bi se razumelo šta svaka strana misli i na taj način izbegla mogućnost slučajne konfrontacije ili rata“, rekao je Ivo Dalder, koji je služio kao američki ambasador u NATO-u za vreme Obamine administracije. „Savetnici za nacionalnu bezbednost su najbliži kanal za Ovalnu kancelariju bez dovođenja predsednika direktno u taj kanal komunikacije.”

(MONDO)