• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

BAJDEN TRAŽI HITNU ISTRAGU! IRANSKI DRONOVI PREPUNI AMERIČKIH DELOVA? Nikome nije jasno kako - Bezbednjaci na nogama

Autor Sara Gajić

Bajdenova administracija pokrenula radnu grupu koja će se baviti istragom zašto su u iranskim dronovima pronađene komponente američke proizvodnje.

 Bajden traži istragu zbog američkih delova u iranskim dronovima Izvor: YouTube/screenshot/60 Minutes

Bajdenova administracija je pokrenula radnu grupu koja će istražiti kako američke i zapadne komponente, uključujući mikroelektroniku američke proizvodnje, završavaju u dronovima iranske proizvodnje koje Rusija lansira na stotine u Ukrajinu, kažu za CNN više zvaničnika upoznatih sa istragom.

SAD su uvele stroga ograničenja za kontrolu izvoza i sankcije kako bi sprečile Iran da dobije vrhunske materijale, ali su se pojavili dokazi koji sugerišu da Iran pronalazi obilje komercijalno dostupne tehnologije.

Većina delova iz SAD

Prošlog meseca, britanska istraživačka organizacija ispitala je nekoliko dronova koji su oboreni u Ukrajini i otkrila da su 82% njihovih komponenti proizvele kompanije sa sedištem u SAD. Među komponentama pronađenim u nekim od dronova su procesori koje je proizvela tehnološka kompanija Tekas Instruments iz Dalasa, prema istrazi ukrajinskih oružanih snaga i izvora upoznatog sa istragom SAD, kao i motor austrijske firme u vlasništvu kanadske kompanije Bombardier. Obe kompanije osudile su svako korišćenje njihove tehnologije u nezakonite svrhe.

Njihovo očigledno nenamerno zarobljavanje u iranskoj industriji proizvodnje bespilotnih letelica naglašava da se jeftini proizvodi namenjeni za civilnu upotrebu mogu lako naknadno opremiti u vojne svrhe i često padaju van granica sankcija i režima kontrole izvoza.

Tekas Instruments je u izjavi za CNN rekao da "TI ne prodaje nikakve proizvode u Rusiju, Belorusiju ili Iran. TI je u skladu sa važećim zakonima i propisima u zemljama u kojima poslujemo i partneri sa organizacijama za sprovođenje zakona po potrebi i prikladno. Pored toga, ne podržavamo niti odobravamo upotrebu naših proizvoda u aplikacijama za koje nisu dizajnirani. ” Bombardier   je u saopštenju naveo da pokreće istragu o tome kako su motori završili u dronovima.

'Svi na palubu'

Istraga je intenzivirana poslednjih nedelja usred obaveštajnih podataka do kojih su došli SAD da se Kremlj priprema da otvori sopstvenu fabriku za proizvodnju dronova u Rusiji kao deo sporazuma sa Iranom, rekli su zvaničnici. Iran je već počeo da prenosi nacrte i komponente za dronove Rusiji kako bi pomogao u tamošnjoj proizvodnji, izvestio je CNN, u dramatičnoj ekspanziji vojnog partnerstva ovih zemalja.

Agencije širom Vašingtona uključene su u radnu grupu, uključujući odeljenja za odbranu, državu, pravosuđe, trgovinu i trezor, a jedan zvaničnik opisuje istragu kao inicijativu "sve na palubi“. Napore nadgleda Savet za nacionalnu bezbednost Bele kuće kao deo još većeg, "holističkog pristupa“ suočavanju sa Iranom, rekao je visoki zvaničnik administracije, od njegovog gušenja demonstranata i nuklearnog programa do njegove produbljivanja uloge u ratu u Ukrajini.

Ali pitanje bespilotnih letelica je posebno hitno s obzirom na veliku količinu američkih komponenti, od kojih su mnoge proizvedene u poslednjih nekoliko godina, koje su pronađene u iranskim bespilotnim letelicama koje je Rusija rasporedila širom Ukrajine protiv civila i kritične infrastrukture.

Istraživanje sukoba naoružanja otkrilo je da su iranske bespilotne letelice koje su ispitale u Ukrajini u novembru imale "visoke tehnološke mogućnosti“, uključujući taktičke senzore i poluprovodnike koji se nalaze izvan Irana, pokazujući da je Teheran "bio u stanju da zaobiđe trenutne režime sankcija i dodao više sposobnosti i otpornosti na svoje oružje.”

(MONDO)

Pročitajte i ovo

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image