• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

BIĆE VELIKA NESTAŠICA OVIH PROIZVODA?! RAT U UKRAJINI MNOGO DOPRINEO: Redovno ih kupujemo, a sad spremajte zalihe!

Autor Jana Desovski

Zbog situacije u svetu, rata u Ukrajini i klimatskih nepogoda, može doći do nestašice određenih namirnica koje svakodnevno koristimo.

 Moguća nestašica namirnica u svetu Izvor: MONDO/Stefan Stojanović

Sve dok traje sukob u Ukrajini, malo je verovatno da će se suncokretovo ulje pomeriti sa liste ugroženih proizvoda. Širom sveta i 2023. godine i dalje ima mnogo problema koji utiču na prehrambenu industriju - loše vreme, rat u Ukrajini, inflacija... Kada idete u kupovinu, možete pronaći samo deo proizvoda koji su vam potrebni, a za ostatak platite veću cenu. U vezi sa vremenskim nepogodama, ratom u Ukrajini, bolestima koje pogađaju biljke i slično, portal EatThis.com izdvojio je osam proizvoda čija bi nestašica mogla da bude zabeležena u svetu ove godine.

1. Govedina 

U 2022. godini stočari i poljoprivrednici su se suočili sa raznim poteškoćama zbog rekordnih vremenskih nepogoda. Što se tiče situacije u SAD, Teksas, najveći proizvođač goveđeg mesa, tokom većeg dela letnjih meseci je pogođen ekstremnom sušom. Mnogi rančeri bili su primorani da rasprodaju značajnu količinu svoje stoke ranije nego što se očekivalo.

2. Šampanjac

Potražnja za ovim pićem počela je naglo da raste 2021. godine, što je bio neočekivani preokret nakon oštrog pada prodaje u jeku pandemije 2020. godine. Suša i loše vreme tokom prošle godine širom Kalifornije, kao i regiona Šampanj u Francuskoj, dodatno su ostavili proizvođače na malo šampanjca na zalihama. S obzirom na to da je za pripremu mnogih vrsta šampanjca potrebno od 15 meseci do četiri godine, moglo bi proći mnogo vremena pre nego što se proizvodnja vrati na pravi put.

3. Zelena salata

Kontinuirani nedostatak zelene salate prvo je pogodio restorane, ali se sada preselio na police prodavnica, povećavajući troškove i gušivši zalihe. U novembru je cena zelene salate skočila za skoro 20 odsto u odnosu na prethodnu godinu. Ove probleme sa zelenom salatom izazvala je bolest pod nazivom virus nekrotične mrlje (INSV), koju prenose insekti i često dovodi do smrti zaražene biljke. Bolest se brzo proširila kalifornijskom dolinom Salinas, koja je glavni proizvođač skoro 50 odsto ukupne američke proizvodnje salate, i uništila je više od 80 odsto useva u ovoj oblasti 2022.

4. Konzervirana pića i hrana

Na početku pandemije, kombinacija ljudi koji su panično kupovali konzerviranu hranu i pili više konzerviranih pića kod kuće dovela je do neočekivanog povećanja potražnje za aluminijumom. Određene vrste konzervirane robe, od hrane za kućne ljubimce do piva, sve je teže pronaći i sve su skuplje.

5. Suncokretovo ulje i palmino ulje

Rat u Ukrajini igra veliku ulogu u sve manjoj ponudi ovog kuhinjskog predmeta. Ukrajina je veliki proizvođač semena suncokreta i ulja, a 2020. godine je proizvela skoro 50 odsto svetske ponude. Sve dok traje sukob, malo je verovatno da će suncokretovo ulje biti skinuto sa liste ugroženih proizvoda. Indonezija, najveći svetski proizvođač palminog ulja, donela je politiku, počevši od 1. januara, koja postavlja stroža ograničenja na izvoz palminog ulja kako bi se održale domaće zalihe. 

6. Hleb i drugi proizvodi od pšenice

Ukrajina i Rusija zajedno proizvode oko 30 odsto svetskog izvoza pšenice. Hleb je prošle godine poskupeo za 15,7 odsto. Slede žitarice i pekarski proizvodi sa skokom od 16,4 odsto, a brašno i druge gotove mešavine brašna zabeležile su neverovatan skok od 24,9 odsto.

7. Kukuruz

Sjedinjene Američke Države su najveći svetski proizvođač kukuruza, a mnoge oblasti su pogodile visoke temperature i jake oluje. Ograničeni izvoz iz drugih zemalja kao što su Brazil i Ukrajina tokom ove vegetacijske sezone nije pomogao problemu. Američko ministarstvo poljoprivrede objavilo je preliminarne prognoze koje pokazuju povećanje zasada kukuruza i pšenice za sezonu 2023/2024. godine. Ako sve bude po planu, proizvodnja kukuruza bi trebalo da se oporavi.

8. Narandže i sok od pomorandže

Kada je uragan Ian protutnjao Floridom u septembru, mnoga stabla su uništena. Bolest koja se zove ozelenjavanje citrusa takođe je mučila useve Floride u poslednjih nekoliko godina.

(MONDO)

Pročitajte i ovo

Komentari 46

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Delija iz Valjeva

Kukuruza,psenice a samim tim i hleba ce kod nas uvek biti,kao i suncokretovog ulja,a za sve ovo ostalo me bas briga ne pamtim kad sam poslednji put kupio govedje meso,sampanjac ne pijem ni sokove od pomorandze,a ne jedem ni travu pardon zelenu salatu!!!!!

Aleksandar

Ne uvozi se sva hrana iz SAD i Ukrajine. Ako država snizi akcize za gorivo za poljoprivredu biće vece i kvalitetnijeg ponude. Ovako se sve izvozi ili baca jer nakupci žele da se što više ugrade pa se sada uvozi skoro sve.

Djo

Mi imamo svoje to što Ameri imaju suše uragane, pa pre nego što menjaju klimu nad drugim državama, nek malo razmisle, pošto je planeta okrugla, koliko vremena treba da se na njihovom podneblju pojave problemi koje ovde sipaju iz aviona, a vazdušne struje su čudne i nepredvidive...

special image