Istoričar Predrag Marković ističe da je u Drugom svetskom ratu, koji je trajao šest godina a učestvovalo 110 miliona vojnika i 61 država, pobednik ceo svet, zato što bismo u svetu u kome bi pobedio nacizam i mi i drugi narodi bili robovi. Ocenjuje da je strašna simbolika to što nemačko oružje danas opet gazi poljima Ukrajine. Međutim, smatra da tu veliku odgovornost snosi i Rusija. 

U senci rata na evropskom tlu, Evropa danas obeležava Dan pobede nad fašizmom u Drugom svetkom ratu i Dan Evrope – sećanjem na Deklaraciju francuskog ministra spoljnih poslova Roberta Šumana iz 1950. godine, koja se smatra prvim zvaničnim korakom u nastanku EU. To što u štampi nema mnogo naslova o Danu Pobede i Danu Evrope prema rečima Predraga Markovića govori o zbunjenosti naše javnosti i o tome da se rat protiv Rusije seli u prošlost.

"Znači, Zapad ne samo da želi da pobedi Rusiju danas, nego hoće da uništi uspomenu na najveći doprinos Rusa i ostalih naroda Sovjetskog Saveza svetskoj istoriji, pobedi fašizma i silama nacizma. Rusi, Ukrajinci, Belorusi i svi ostali narodi Sovjetskog Saveza su spasili svet od nacizma", istakao je istoričar.

To se sada, navodi, poništava ovim prećutkivanjem, a 90 odsto svih nemačkih vojnika koji su poginuli palo je na Istočnom frontu. "Znači, ceo Zapadni front je jedna mala borba, deseti deo onoga što se dešavalo u ratu Sovjetskog Saveza, u ratu protiv pre svega nacističke Nemačke", navodi Marković.

Smatra da je negiranje Dana pobede donekle rehabilitacija tih raznih nacista i neonacista. A što se tiče Dana Evrope, to je kaže, jedan lep događaj, ali to je jedan birokratski događaj i ta dva događaja ne mogu da se mere po značaju.

Otkazan "Besmrtni puk" – realnost rata kvari Putinovo slavlje

Ukazuje da je u Ukrajini jedan strašan bratoubilački rat koji ne može da se pravda ni na koji način. "Besmrtni puk je najdirljiviji običaj. To su veterani rata i njihovi potomci nose slike svojih predaka koji su se borili za slobodu čovečanstva. Meni je od vojne parade uvek bila milija ta parada ljudi koji su ponosni na svoje pretke", ocenjuje istoričar.

Dodaje da se u ruskom okruženju ponavljaju propagande koje su se čule za vreme Drugog svetskog rata protiv Rusije. Podsećajući na 9. maj 1945. godine, ističe da je Berlin pao nekoliko dana pre toga i da je interesantno da se taj dan u mnogim zemljama slavi 8. maja da bi se, kako kaže, izbegla ta veza s Rusijom.

Što se tiče Jugoslavije, podseća da se veliki broj poraženih vojnika tada povlačio ka Austriji ne želeći da se preda partizanima, plašeći se od osvete do koje došlo. "Za nekoliko dana ide godišnjica Blajburga, mesta po kome se simbolično zovu te odmazde partizana uglavnom nad ustašama, ali i nad belim Rusima, četnicima i tako dalje. Videćemo sad koji će nivo Hrvatska dati obeležavanju Blajburga pošto je on kao kontra Dan pobede. To je dan gde desničarska Hrvatska slavi svoje žrtve koje su pale na strani fašizma", rekao je Marković.

Ko je pobednik

U ratu koji je trajao šest godina učestvovala je 61 država i 110 miliona vojnika. "Pobednik je ceo svet, zato što bismo u svetu u kome bi pobedio nacizam mi bili robovi. Beograd bi se zvao "Princ Eugen Štat", a Srbi bi bili raseljeni iz ovih dolina oko Save i Dunava i saterani u planine. Poljaci bi bili robovi, Česi, Rusi bi bili istrebljeni, Ukrajinci takođe. Sa stanovišta nas, slovenskih naroda mi bismo bili skoro uništeni da nije poražena nacistička Nemačka", smatra Marković.

Ocenjuje da je strašna simbolika to što nemačko oružje opet gazi poljima Ukrajine. Međutim, smatra da tu veliku odgovornost snosi i Rusija. "Naravno da Zapad sprema Ukrajinu kao neprijatelja još od 2008, 2009. godine, ali Rusi su sada dali opravdanje i povod za opšti rat protiv Rusije i to je veliki greh ruskog rukovodstva ne samo prema Ukrajini nego prema svom ruskom narodu. Sad je Rusija zaista ugrožena kao država zbog tog nesrećnog lošeg vođenog rata", ističe istoričar.

Ambasadori nekoliko država u Srbiji položili su juče vence na spomenik "Oslobodiocima Beograda" povodom Dana pobede. Vence su između ostalih položili ambasadori Poljske, Nemačke, Francuske, Ukrajine, SAD. Marković ukazuje da su venci položeni na spomenik "Crvenoarmejcu". "Ja sam video i ukrajinski i poljski venac na spomeniku Crvenoarmejcu. Sad se ja pitam šta li su rekli kad su se sreli s ruskom delegacijom, pošto je zajednički "Crvenoarmejac" na tom groblju, interesantno imati i Ukrajince i Ruse. Svi su zajedno pali u borbi za oslobođenje Beograda", istakao je Marković.

(MONDO/RTS)