• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

MOGLI BI DA ŽIVE DUŽE NEGO ŠTO SE OČEKIVALO?! Vreme je isteklo, ali i dalje IMA KISEONIKA u Titanu? Sve zavisi od ovoga

Autor Uroš Matejić

Trka sa vremenom je i dalje u toku, svi se nadamo da nije prekasno i da još uvek ima kiseonika u podmornici Titan.

 Da li još uvek ima kiseonika u nestaloj podmornici Izvor: Profimedia/ABACA

Tačno mesto i lokacija gde se nalazi podmornica Titan i kakvo je stanje pet članova posade i dalje nisu poznati. Smatra se da je članovima posade, ako je plovilo još netaknuto, nestalo kiseonika u 13.08 sati, ali pošto je nemoguće izmeriti stvarnu potrošnju kiseonika, preostaje nam nada da još uvek ima kiseonika u nestaloj podmornici. Trka sa vremenom je i dalje u toku, svi se nadamo da nije prekasno.

Međutim, taj vremenski okvir nije nužno striktan. Dr Ken LeDez, stručnjak za hiperbaričnu medicinu na Univerzitetu Memorijal u Sent Džonsu na Njufaundlendu, rekao je za BBC da bi, u zavisnosti od uslova, neki od ljudi, koji se nalaze u podmornici, mogli da prežive duže nego što se očekivalo.

"Zavisi od toga koliko im je hladno i koliko su efikasni u očuvanju kiseonika", rekao je on, dodajući da drhtanje troši mnogo kiseonika, dok "skupljanje na gomilu" može pomoći u očuvanju toplote. "Nestanak kiseonika postepen proces. To nije kao kada ugasite svetlo, to je kao da se penjete na planinu, kako temperatura postaje hladnija, i metabolizam opada (zavisi) onoliko koliko se brzo penjete na tu planinu", rekao je on.

Dr LeDez navodi da su uslovi različiti od osobe do osobe, a iako je to "uznemirujući razgovor", neki bi mogli da prežive duže od drugih. Ali, nedostatak kiseonika nije jedina opasnost sa kojom se posada suočava. Podmornica je možda izgubila struju, što će verovatno imati ulogu u kontroli količine kiseonika i ugljen-dioksida unutar podmornice.

Kako nivo kiseonika opada, udeo ugljen-dioksida koji izdiše posada će rasti, sa potencijalno fatalnim posledicama. "Kako se nivoi ugljen-dioksida povećavaju, on postaje sedativ, postaje kao anestetički gas, a vi ćete zaspati", rekao je doktor. Previše gasova u krvotoku osobe, poznato je kao hiperkapnija. U isto vreme, posada je u opasnosti od hipotermije - predstavlja stanje u kome organizam gubi toplotu brže nego što je produkuje. Nastaje na temperaturi nižoj od 35° C.

(MONDO)

Možda će vas zanimati

Komentari 3

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

VK

Puno stručnog nagađanja...

⭐⭐⭐

Vlasnik ove kompanije je neka vrsta Željka Mitrovića samo stranog. Pa nek neko spreči ovog našeg dok on ne izazove neku ovakvu tragediju

Miki

@⭐⭐⭐ Pa neka ide ko hoće! A i imam predloge za posadu

special image