Zato je postalo veoma opasno ploviti tim koridorom, piše CNN, a napad na holandsku posadu sve je šokirao. Moreuz dug 13 kilometara, koji razdvaja Evropu od Afrike, postao je glavna lokacija za aktivnost kitova ubica, orki. O tome je u razgovoru za američki javni servis svedočio i Danijel Kriz, kapetan malog broda i veteran u svom poslu. 

"Kada sam u aprilu ugledao kitove ubice ispod svog broda dok sam prelazio Gibraltarski moreuz, samo sam pomislio: "Ne opet". To je za Kruza, koji je preplovio Atlantski okean katamarinom, bio drugi takav susret u tri godine nakon što je grupa orki okružila i teško oštetila njegov brod 2020. godine. 

"Odjednom nas je iznenadilo nešto što je izgledalo kao veliki talas sa strane", rekao je on opisujući najnoviji incident iz aprila. "Brod se dva puta zaljuljao, kad smo shvatili da su ispod nas dve orke koji udaraju o dno plovila. To su bila dva mladunca, a odrasle jedinke su kružile okolo pa mi je izggledalo kao da prate celu akciju", kazao je Kriz.

Četvoro putnika broda nije pretrpelo nikakve povrede, ali je Kriz izgubio kompletnu kontrolu nad brodom pa je morao samo pomoću motora da stigne do najbliže marine. Kitovi su uništili oba kormila, a slična situacija desila se iskusnom mornaru i tri godine pre toga. 

orke-ubice-ajkula,-orka,-ajkula.jpg
youtube/screenshot/Freewalker travel Africa 

"Napad iz 2020. trajao je skoro sat vremena, ali nije bio toliko organizovan. Ovog puta, čuli smo kitove kako komuniciraju ispod broda. Sve je trajalo između 10 i 15 minuta.", rekao je mornar.

Krizovo iskustvo nije usamljeno, budući da su kitovi ubice za poslednje tri godine oko Gibraltara napali čak 500 brodova. Napade uglavnom izvodi oko 15 jedinki istovremeno. Prema rečima Monike Gonzales, naučnice pri organizaciji CEMMA, kitovi su za to vreme potpuno potopili tri plovila, a uništili i oštetili na desetine. Nije jasno zašto kitovi to rade, ali eksperti imaju nekoliko teorija. 

"Gibraltarski moreuz je izuzetno frekventan, a orke vole da prilaze brodovima. Jedna od pet interakcija završi se ozbiljnom štetom. Poslednja takav susret bio je u maju, kada su orke potpuno potopile jedan katamarin. U piku sezone, ima između 20 i 25 napada kitova ubica na brodove", kazala je Gonzalesova. 

Inače, kitovi ubice najveći su primerci kitova na planeti. Mogu da plivaju brzinom od 48,3 kilometara na čas, a odrasli primerci dostižu težinu od 11 tona i veličinu od 9,7 metara.

(MONDO)