Predsednikovi gardisti drže predsednika Nigera Mohameda Bazumu u palati u glavnom gradu Niameju, a regionalni čelnici organizovali su brzu posredničku misiju kako bi pokušali da spreče još jedno potencijalno otimanje vlasti u zapadnoj Africi.

Afrička unija i zapadnoafrički regionalni blok ECOWAS osudili su ono što su nazvali pokušajem državnog udara, pozivajući pobunjenike da oslobode Bazuma i vrate se u kasarne.

Sjedinjene Države pozvale su na oslobađanje predsednika, a Europska unija, Ujedinjene nacije, Francuska i drugi osudili su pobunu i rekli da zabrinuto prate događaje.

Okončali režim koji narod poznaje

U televizijskom obraćanju u sredu, pukovnik Amadu Abdramane, zajedno s devetoricom drugih uniformisanih vojnika iza njega, izjavio je: "Mi, snage odbrane i sigurnosti... odlučili smo da okončamo režim koji poznajete. Uzrok tome je kontinuirano pogoršanje bezbednosne situacije i loša ekonomska i socijalna situacija."

Takođe je rekao da su sve institucije zemlje suspendovane i da će šefovi ministarstava brinuti o svakodnevnim poslovima.

"Sve spoljne partnerske zemlje mole se da se ne mešaju", nastavio je. "Kopnene i vazdušne granice su zatvorene dok se situacija ne stabilizuje." Dodao je da će noćni policijski čas biti na snazi od 22:00 do 05:00 do daljnjeg. Pukovnik Abdramane je rekao da vojnici deluju u ime Nacionalnog veća za zaštitu domovine (CNSP).

SAD: Naša pomoć Nigeru zavisi od očuvanja demokratije u toj zemlji

Američki ministar spoljnih poslova Entoni Blinken uslovio je nastavak pružanja pomoći Nigeru očuvanjem demokratije u toj afričkoj zemlji, saopštio je Stejt Dipartment.

"Čvrsto partnerstvo Sjedinjenih Država i Nigera zavisi od očuvanja demokratije i poštovanju vladavine prava i ljudskih prava", rekao je Blinken u telefonskom pozivu nigerskom predsedniku Muhamedu Bazumu, kojeg su zadržali pripadnici predsedničke garde.

Vašington "osuđuje pokušaj preuzimanja vlasti silom i svrgavanja ustavnog poretka", dodao je Blinken.

Entoni Blinken naglasio je i "čvrstu podršku" Vašingtona "predsedniku Muhamedu Bazumu i demokratiji u Nigeru", saopštio je Stejt Dipartment.

Generalni sekretar UN-a Antonio Gutereš "oštro osuđuje neustavnu promjenu vlasti" u Nigeru, saopštio je njegov portparol nakon što je vojska objavila da je svrgnula s vlasti predsednika Muhameda Bazuma.

Niger se, inače, bori sa dve islamističke pobune - jedne na jugozapadu koja je 2015. godine krenula iz Malija, a druge na jugoistoku koja uključuje džihadiste bazirane u severoistočnoj Nigeriji.

Militantne grupe povezane s Al Kaidom i Islamskom državom aktivne su u toj afričkoj zemlji. Predsednik Bazum, koji je demokratski izabran 2021. godine, blizak je saveznik Francuske i drugih zapadnih zemalja. Niger je doživeo četiri puča od nezavisnosti od Francuske 1960. godine, kao i brojne druge pokušaje pučeva.

BONUS VIDEO:

Kurir televizija "GAĐAJU SE BAZE PODATAKA, BEZ TOGA DRŽAVA NE FUNKCIONIŠE" Milutinović: Sukob ima tedenciju da se proširi, MOSKVA U PROBLEMU?!

(MONDO/Index.hr)