• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

PUTIN SPREMA INVAZIJU NA SUVALKI? Glasine u Kremlju sve jače, tvrdi se da je svemu prethodio TAJNI potez Moskve

Autor Katarina Saičić

Sve je više spekulacija da bi ruske snage mogle da se spremaju za preuzimanje koridora Suvalki, uskog pojasa kopna koji povezuje rusku enklavu Kalinjingrad i Belorusiju, piše ekskluzivno za Novaja Gazetu, nezavisni ruski opozicijski list, poznati ruski politikolog

 Rusija sprema invaziju na Suvlaki Izvor: YouTube/Printscreen/ Travel And Discover/sputnikportal.net

Pre otprilike mesec dana o tome je govorio Andrej Kartapolov, ruski zastupnik u Dumi i bivši zamenik ministra odbrane, koji je izjavio da je prebacivanje plaćenika iz kompanije Vagnerove u Belorusiju "suptilan potez" u režiji Vladimira Putina, čiji je krajnji cilj zauzimanje koridora Suvalki, koji se graniči s Poljskom i Litvanijom.

Kartapolov, navodi u svom tekstu u Novaja Gazeti, nije usamljen u svojim razmišljanjima. Navodno se u ruskim vojnim krugovima već nekoliko meseci raspravlja o tome kako odbraniti kalinjingradsku eksklavu i je li njena odbrana uopšte moguća.

Dva moguća scenarija

Iako dve susedne zemlje ne pokazuju znakove da bi htele da ga zauzmu, ove vlade su neizbežno već razmotrile kako bi mogle reagovati u slučaju kolapsa Rusije.

Telegramski kanal Tajne Kremlja u martu je objavio neproverene tvrdnje da je zbog ljudskih gubitaka u Ukrajini broj ruskih vojnika stacioniranih u Kalinjingradu smanjen za otprilike polovinu. Isti kanal u maju je izvestio da se broj borbeno spremnih jedinica u Kalinjingradskoj regiji "znatno smanjio", komentarišući da je "svako sa imalo borbenog iskustva poslat u Ukrajinu".

Izvor: Profimedia

Istovremeno su počele glasine o razvijanju dva vojna scenarija za uspostavu kopnenog koridora između Belorusije i Kalinjingrada kroz Litvaniju ili Poljsku, a oba uključuju napad na granicu i prebacivanje vojne opreme iz Belorusije.

Samo nekoliko dana pre Vagnerove pobune u aprilu, isti kanal na Telegramu otkrio je da izveštaj grupe vojnih, ekonomskih i političkih stručnjaka kruži među moskovskim dužnosnicima, piše Novaja Gazeta. U dokumentu su navedeni potencijalni potezi u slučaju uspešne protivofanzive ukrajinskih oružanih snaga.

Pre svega, Abhazija, nepriznata odcepljena regija Gruzije koju Moskva podržava od ranih 90-ih, mogla bi biti proglašena delom Rusije, što bi proširilo rusku teritoriju i za birače stvorilo privid o tome kako Rusi zaista "ne ostavljaju svoje". Taj bi potez takođe osigurao novu domaću turističku destinaciju za zvaničnike i službenike sada kada je Krim postao preopasan.

Drugo, ruske trupe bi se mogle vratiti u Nagorno-Karabah. To je, ocenjuje Gazeta, ideja koju je mogao da smisli samo general jer Rusiju dovodi u probleme i s Azerbejdžanom i s Turskom, stvara ozbiljne probleme s vojnim bazama u Siriji. I najgore, to bi mogao biti početak otvaranja "drugog fronta" o čemu se već čulo s ruske strane.

Upad na teritoriju NATO

Postoji i treća opcija. A to je naterati Belorusiju da postavi koridor do Kalinjingrada kroz takozvani Suvalkijev jaz, uz poljsko-litvansku granicu. Zaslužni za ideju čak su uzeli u obzir činjenicu da su te dve zemlje članice NATO-a i da bi invazija na njihovu teritoriju mogla dovesti do rata sa Severnoatlantskim savezom. Ali prema autorima navodnog izveštaja, ako bi proboj bio brz i odlučan, NATO jednostavno ne bi imao dovoljno vremena za reakciju, a kada se koridor postavi, biće prekasno.

Izvor: Profimedia

Kako piše ruski medij, izgleda da je plan za spajanje Kalinjingrada i Belorusije kopnenim mostom na umu ruskog vojnog vrha već neko vreme, iako je na važnosti dobio nakon Vagnerove pobune 23. i 24. aprila.

Međutim, pitanje je ima li izgleda da se sprovede u delo? Jurij Fedorov smatra da je preraspoređivanje plaćenika iz Vagnerove grupe u Belorusiju nakon neuspele pobune u aprilu "dovelo do nove političke klime u zemlji među nekim njenim susedima".

"Do kraja jula Belorusija je ugostila oko 5000 dobro obučenih boraca koji nisu bili u potpunosti pod kontrolom njene vlade. Do 8. avgusta, prema Ukrajinskom veću za nacionalnu bezbednost i odbranu, taj je broj dostigao 6.500", piše on.

Aleksandar Lukašenko i njegov najuži krug neizbežno su zabrinuti zbog potencijala ove sile da interveniše u unutrašnje poslove zemlje, bilo po nalogu iz Moskve ili po Prigožinovom. Minsk bi takođe trebao biti duboko zabrinut zbog mogućnosti da Belorusija bude nenamerno uvučena u rat u Ukrajini.

Odvraćanje pažnje?

Moguće je da se Lukašenkov komentar o tome da je "umoran od Vagnerovih boraca koji žele ići na Zapad" odnosi na ovu zabrinutost. Isto vredi i za članke koji se strateški objavljuju s vremena na vreme o plaćenicima koji se iz Belorusije vraćaju u Rusiju. Poslednji izveštaj ove vrste objavljen je 8. avgusta, pozivajući se na Američki institut za proučavanje rata, ali je sutradan demantovan.

Vagnerovu snagu u Belorusiji i njihov potencijal ne treba podceniti, smatra Fedorov, budući da će 6.500 boraca biti dovoljno za formiranje 12-13 bataljona ili dve motorno-streljačke brigade. Po borbenom potencijalu izjednačeni su s beloruskim kopnenim trupama koje broje 11.700 vojnika, ali s obzirom na razlike u obuci, nije sigurno ko bi pobedio da Vagner izađe na ulice.

Izvor: Youtube/printscreen/Haci Productions

Najkraća udaljenost vazdušne linije između Belorusije i Kalinjingrada je oko 65 km. S obzirom da bi se one realno kretale putem, udaljenost bi iznosila 100 kilometara, bez otpora - dva i po sata. Ali, očito je da će otpora biti, i to značajnog. Poljske trupe priskočile bi u pomoć svom savezniku u NATO-u Litvaniji, a s 58.000 ljudi opremljenih s oko 650 tenkova i 1.500 oklopnih borbenih vozila, Vagneru bi bilo bolje da i ne pokuša da zauzme koridor Suvalki, smatra Fedorov.

Zašto su onda ruski generali uopšte počeli govoriti o uspostavi kopnenog koridora od Belorusije do Kalinjingrada? Jedino objašnjenje, smatra on, je da razgovor o zauzimanju koridora Suvalki odvraća pažnju od nečeg drugog, nečeg značajnog.

Najverovatnije koridor nije bio zadatak koji je Moskva dodelila Vagnerovim jedinicama u Belorusiji. Daleko verovatniji cilj je slanje diverzantskih grupa da dignu u vazduh vozove kojima se isporučuje vojna pomoć Ukrajini i uništavanje aerodroma Ržešov, u Poljskoj, koji je ruskom vojnom vrhu dugo bio trn u oku, zaključuje Fedorov.

BONUS VIDEO:

Pogledajte

03:01
"RUSI GRANATIRAJU U UKRAJINI SVE ŠTO JE ŽUTO" Eksperti: Pomažu afričkim zemljama kako bi imali podršku u UN, ali i u ZAMENU ZA OVO
Izvor: Kurir televizija
Izvor: Kurir televizija

(MONDO/Jutarnji list)

Možda će vas zanimati

Komentari 1

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Laz !

Kao i sve ostalo sto stize, sa Putinovsko Tajkunske strane ???

special image