Iako je Evropska unija sugerisala da olabavi veze sa Kinom, Mađarska to uporno odbija, a sada se čini da će joj se takav potez isplatiti. Upravo se Mađarska, i to sa Nemačkom, trka za domaćinstvo za prvu evropsku fabriku kineskog proizvođača automobila BYD. Kako prenosi Politiko, kompanija bi o svemu trebala zvanično da se oglasi do kraja godine.

Prošle godine kineski proizvođač baterija CATL odlučio je da izgradi svoju fabriku vrednu čak 7,3 milijarde evra u gradu Debrecinu na istoku Mađarske. A i druge kineske kompanije u lancu snabdevanja električnih vozila - Nio, Eve Energy, Huayou Cobalt, BYD i Ningbo Zhenyu Technology - najavile su nove fabričke projekte u toj zemlji.

Mađarska vlada ističe da je Kina vodeći strani investitor u njihovoj zemlji od 2020. godine, ali Budimpešta sada želi više od toga - pa ne čudi što je mađarskim političarima toliko stalo da njihovi odnosi sa Kinom ostanu glatki. Mađarski premijer Viktor Orban bio je jedini lider EU koji je prisustvovao oktobarskom forumu Inicijative Pojas i put, a kineski predsednik Si Đinping ga je nazvao "prijateljem" Pekinga.

"Mađarska vlada neće prihvatiti nikakvu vrstu spoljnog ideološkog pritiska i uvek će slediti nacionalne interese", rekao je Orban, a ministar spoljnih poslova Peter Sijarto je u junu rekao kako bi "svaki pokušaj da se Mađarska udalji od Kine štetio Evropi. To bi bilo samoubistvo evropske privrede. Žele da se samoubijemo""Mađarska vlada sebe vidi kao mostobran za Kinu i to je nešto što bi trebalo da zabrine ostatak Evropske unije", rekla je Dora Đerfi, profesorka ekonomije na Univerzitetu Korvin u Budimpešti.

Predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen i predsednik Evropskog saveta Šarl Mišel borave ove nedelje u Pekingu, gde pokušavaju da izvrše pritisak na kinesko rukovodstvo zbog ogromnog trgovinskog suficita Kine sa EU. Komisija je takođe pokrenula istragu o neprikladnim subvencijama za kineska električna vozila.

U međuvremenu, napori mađarske vlade da privuče više investicija iz Kine izazivaju sve veću zabrinutost. "Takve ekonomske koristi mogle bi da imaju visoku političku cenu. Kao i Rusija, Kina može da iskoristi bilo koju vrstu ekonomske ranjivosti za ucenu", kaže Đerfi.

Mađarski ministar za ekonomski razvoj Marton Nađ boravio je prošlog meseca u Šangaju, gde je proslavio brzinu kineskih ulaganja u Mađarskoj.

"Ponosni smo što je Mađarska vodeća destinacija za kineske poslovne investicije u centralnoj Evropi. Uspeh vladine politike poznate kao 'istočno otvaranje' vidi se i po tome što će do kraja 2023. godine više od jedne trećine direktnih stranih investicija u Mađarsku dolaziti iz istočnih zemalja", rekao je on.

BONUS VIDEO:

Kurir televizija "OVO JE RAZLOG MAĐARSKE BLOKADE VOJNE POMOĆI UKRAJINI!" Stručnjaci otkrili: Orban ima svoj glavni interes KOJI SE NEĆE PROMENITI

(MONDO/U.M.)