Čini se da je na ponašanje mađarskog premijera Viktora Orbana tokom samita EU uticalo godišnje obraćanje ruskog predsednika Vladimira Putina. Koji je, odgovarajući na pitanje, rekao da Orbana ne smatra proruskim političarem već čovekom koji, za razliku od drugih lidera EU, "zastupa interese svoje zemlje".
Precizna definicija mađarskog premijera, koga uopšte ne zanimaju interesi EU, iako je pomogla Mađarskoj da se razvije: važno mu je da spreči Ukrajinu da se i dalje brani od ruske agresije. Za racionalnog političara, koji istinski razmišlja o mađarskim interesima, bilo bi nesumnjivo da je i odbrana Ukrajine mađarski interes.
Putin je svojom izjavom samo potvrdio tezu koja raste u EU, da je Orban pravi ruski spavač. Za razliku od drugih evropskih desničara, poput Marin Le Pen, mađarski premijer ne uzima otvoreno novac od Putina, već ga krije od "mađarskih interesa" kako bi došao do jeftine nafte i plina i ostvarivao profit kojim puni džepove kruga svojih pouzdanika.
Ali od prvog dana ruske agresije razarao je sve pregovore o sankcijama Moskvi, poručivši Kremlju da mu čuva leđa. Setimo se samo čime je uslovio skidanje moskovskog patrijarha Kirila sa sankcionisane liste.
Bilo je to vreme kada je Rusiji bilo loše na bojnom polju i Orban je kalkulisao ne želeći da se preterano eksponira u korist Putina. Nakon što je ukrajinska ofanziva propala i došlo do ozbiljnih prepreka u američkoj pomoći Kijevu, a Moskva se našla u poziciji da sačuva ne samo Krim već i okupirane teritorije, mađarski premijer je otvoreno stao na stranu moćnijeg. Evo i činjenica: Orban je uživo upoznao Putina posle početka agresije na Ukrajinu, navodi Jutarnji.hr.
Učinio je to i austrijski kancelar Karl Nehamer, ali Austrija je neutralna, SSSR, čiji je naslednik Rusija, je potpisnik Državnog ugovora kojim je Beč vratio suverenitet i gradili su bliske odnose od tad uz postojanje istorijskih, carskih veza. Razlika je u tome što Austrija nikada nije i ne bi blokirala odluku da pomogne Ukrajini. Mađarski ministar spoljnih poslova Peter Sijarto sastao se poslednji put sa ruskim kolegom Sergejem Lavrovom u Skoplju, na samitu OEBS-a. Jedini iz EU.
Zanimljivo je da je mađarski premijer nemerljivo rezervisaniji kada je NATO u pitanju. Tamo sigurno ne biste dozvolili blokadu ili tako nešto, iako je pod oštrom kritikom SAD zbog unutrašnje politike i destruktivnog stava u EU. On još nije sproveo ratifikaciju članstva Švedske u Odbrambenom savezu, ali mu Turska daje taj manevarski prostor i svima je jasno da će Mađarska to učiniti odmah nakon što dokument prihvati turska Narodna skupština.
Orban igra podmuklo, ubeđujući javnost da im Rusija više ne predstavlja pretnju jer su članica NATO-a. Deo mađarske javnosti je zadovoljan ovim narativom, posebno kada ih premijer ubeđuje da zbog njega dobijaju jeftinu rusku naftu i gas i to je razlog zašto Orban pobeđuje na izborima. On jeste vrhunski političar, ali nije državnik jer dugoročno ne čini dobro ni svojoj zemlji ni našoj Uniji, bez koje bi Putin sa njim razgovarao na sasvim drugačiji način.
BONUS VIDEO:
(Jutarnji.hr/MONDO/U.M.)
Partizan bez vatrene atmosfere u Areni ide na Pariz: Crno-beli u Evroligi igraju na Dan žalosti
Spartak mučio Partizan, a onda se "zapalio" Braun: Grobari mu skandirali zbog preokreta i stotke u Areni
Obradović hvalio "četvorku" i saopštio loše vesti: Ovo je veliki problem za Partizan pred Evroligu
Grčka više nije omiljena destinacija Srba za odmor: Ova zemlja će dominirati u 2025, već krenule rezervacije
Upalili auto da se ugreju, pa se u snu ugušili: Meštani o strašnoj smrti tinejdžera u Raškoj