Udovica biznismena sa Volstrita donirala je milijardu dolara medicinskoj školi u Bronksu, Medicinskom koledžu Albert Ajnštajn, uz uputstva da se taj poklon iskoristi za pokrivanje školarine za sve studente u budućnosti. Donatorka, Rut Gotesman, bivša je profesorka na Ajnštajnu, gde je proučavala smetnje u učenju, razvila skrining test i vodila programe pismenosti. To je jedna od najvećih dobrotvornih donacija obrazovnoj ustanovi u Sjedinjenim Državama i najverovatnije najveća bilo kojoj medicinskoj školi.
Bogatstvo je nasledila od njenog pokojnog supruga Dejvida Gotesmana, poznatog kao Sendi. Donacija je značajna ne samo po svojoj zapanjujućoj sumi, već i po tome što ide medicinskoj ustanovi u Bronksu, najsiromašnijoj opštini u gradu. Bronks ima visoku stopu preranih smrti i rangiran je kao najnezdraviji okrug u Njujorku. Tokom protekle generacije, brojni milijarderi su dali stotine miliona dolara poznatijim medicinskim školama i bolnicama na Menhetnu, najbogatijoj opštini u gradu.
Dr Gotesman je rekla da će njena donacija omogućiti novim lekarima da započnu karijeru bez dugova na medicinskom fakultetu, koji često prelazi 200.000 dolara. Ona se takođe nadala da će to povećati broj studenata i uključiti ljude koji inače ne bi mogli da priušte da idu u medicinsku školu.
Dok je njen suprug vodio investicionu firmu "First Manhattan", dr Gotesman je imala dugu karijeru u "Ajnštajnu", dobro cenjenoj medicinskoj školi, počevši od 1968. godine, kada je preuzela posao direktora psihoedukativnih službi. Ona je dugo bila u Ajnštajnovom odboru poverenika i trenutno je predsedavajuća.
Nasledstvo
Muž dr Gotesman je umro 2022. u 96. godini. "Ostavio mi je, bez mog znanja, čitav portfelj akcija Berkšir Hataveja", priseća se ona. Uputstva su bila jednostavna: "Uradi šta god misliš da je ispravno", priseća se ona. Odmah je shvatila šta želi da radi, priseća se. "Želela sam da finansiram studente na Ajnštajnu kako bi dobili besplatnu školarinu", rekla je ona. Bilo je dovoljno novca da ne moraju do kraja života da plaćaju školarinu.
Tokom godina, intervjuisala je desetine budućih Ajnštajnovih studenata medicine. Školarina je više od 59.000 dolara godišnje, a mnogi su diplomirali sa ogromnim dugom medicinskih fakulteta. Prema školi, skoro 50 odsto njenih učenika dugovalo je više od 200.000 dolara nakon diplomiranja. Na većini drugih medicinskih škola u Njujorku, manje od 25 odsto novih lekara dugovalo je toliko.
Skoro polovina Ajnštajnovih studenata prve godine medicine su Njujorčani, a skoro 60 odsto su žene. Oko 48 procenata sadašnjih studenata medicine na Ajnštajnu su belci, 29 procenata su Azijati, 11 procenata su Hispanoamerikanci i 5 procenata su crnci. Ne samo da će budući studenti moći da započnu svoju karijeru bez tereta duga, već se nada da će njena donacija omogućiti i širi krug ambicioznih lekara da se prijave na medicinski fakultet. „Imamo sjajne studente medicine, ali ovo će otvoriti mogućnost za mnoge druge studente čiji je ekonomski status takav da ne bi ni pomislili da idu u medicinsku školu", rekla je ona. Uslov koji je ova doktorka dala jeste da Medicinski koledž Ajnštajn ne menja ime. Albert Ajnštajn, fizičar koji je razvio teoriju relativnosti, pristao je da dodeli svoje ime medicinskoj školi, koja je otvorena 1955. godine. "Ime ne može da se nadmaši. Imamo prokleto ime - imamo Alberta Ajnštajna."
BONUS VIDEO:
(MONDO/J.D.)
Bolan poraz Crvene zvezde u Milanu: Radonjićeva bomba nedovoljna, prolaz u Ligi šampiona nemoguća misija!
Partizan prosuo sve i izgubio u Subotici: Bledi crno-beli nisu mogli protiv Spartaka!
"Ovo je sramota za Ligu šampiona, nas ovde ne žele": Vladan Milojević prekinuo ćutanje u Milanu i žestoko udario
Hrvatski komentator u šoku šta su uradili Zvezdi u Milanu: Vikao kad je video sudijsku nepravdu i gol! (Video)
"Ma ovde nema govora, skočio sam sa stolice kad sam video": Srpski sudija zgranut gledao kako kradu Zvezdu