• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

NOVO POSKUPLJENJE ČOKOLADE, CENE KAKAA VRTOGLAVO SKOČILE! Fabrike zamrzle proizvodnju - ovako nešto nije viđeno od 60-ih

Autor Aleksandra Virijević

Očekuje se da će zbog povećanje cene kakaa doći do skoka cena čokolade na svetskom nivou.

 Poseta NJ.KV kraljice Matilde Izvor: Philip Reynaers / imago stock&people / Profimedia

Glavna fabrika za preradua kakaa u Obali Slonovače i Gani smanjle su, a neke i prekinule sa njegovom preradom jer ne mogu da priušte kupovinu sirovine, prenosi Rojters. To samim tim znači da će cena čokolade širom sveta verovatno skočiti.

U ove dve zemlje se proizvodi 60 posto svetskog kakaa, a nakon loših žetvi, koje su trajale tri godine, proizvođači čokolade su već povećavali njenu cenu. Očekuje se da će se nešto slično dogoditi i tokom 2024. godine. Tako su se u prethodnoj godini cene čokolade udvostručile, što je ujedno bio i istorijski maksimum.

„Potrebno nam je masovno smanjenje potražnje, jer je već masovno smanjenje ponude“, rekao je svetski stručnjak za kakao iz "Tropical Research Services", Stiv Voteridž.

Proizvođački čokolade ne mogu da koriste sirov kakao u proizvodnji, pa se zato često oslanjaju na prerađivače kako bi pretvorili zrna u puter ili liker, a koji se mogu koristiti za pravljenje čokolade. Međutim, prerađivači kažu da ne mogu da priušte kupovinu sirovog materijala.

Državna firma koja se bavi preradom kakaa u Obali Slonovače, "Transaco"jedna od devet vodećih u zemlji, saopštila je da je prestala sa kupovinom sirovog kakaa zbog njegove cene. Oni su dodali da i dalje vrše preradu iz postojećih zaliha, ali nisu naveli kojim kapacitetom rade.

Dva izvora iz fabrike, koja su želela da ostanu anonimna, istakla su da fabrika skoro i ne radi. Oni su dodali da bi u narednom periodu još nekoliko fabrika u Obali Slonovače moglo da prestane sa radom. U ovoj zemlji se proizvodi skoro polovina svetskog kakaa, tako da bi ova činjenica znatno uzdrmala tržište čokolade.

Sagovornici Rojtersa su otkrili kako se sa ovim problemom suočava i američki globalni trgovac "Cargill" koji ne uspeva da kakao za svoju glavnu prerađivačku fabriku u Obali Slonovače. On je, prema njihovim saznanjima, prošlog meseca obustavio rad na otprilike nedelju dana.

U zemlji drugoj po proizvodnji kakaa, Gani, većina od osam fabrika, uključujući i državnu komaniju za preradu kakaa (CPC), obustavljala je svoj rad na nekoliko nedelja otkako je u oktobru počela sezona. Kompanija CPS je sopštila da radi sa oko 20 posto kapaciteta zbog nedostatka sirovog materijala.

Mehanizam trgovine uzdrman

Ogroman skok u cenama poremetio je i mehanizam globalne trgovine kakaom, koji podrazumeva da farmer lokalnim trgovcima prodaju kakao, a oni ih dalje preprodaju fabrikama za preradu ili globalnim trgovcima. Oni zatim prodaju zrna ili kakao proizvode, kao što su puter, prah ili kakao liker, svetskim gigantima čokoloade poput Nestlea, Mondeleza i Hersheya.

U normalnim vremenima, tržište je bilo strogo regulisano, pa su tako trgovci i prerađivači kupovali zrna od lokalnih trgovaca godinu dana unapred po već ugovorenim cenama. Međutim, u vremenima nestašice poput ove godine, sistem se raspada, pa tako lokalni trgovci, kako bi osigurali zrna, često plaćaju mnogo više u odnosu na cenu na farmi. Ti trgovci zatim prodaju zrna na tržištu po višim cenama umesto da ih dostave po unapred dogovorenim.

Kako globalni trgovci žure da kupe ta zrna po bilo kojoj ceni, da bi ispunili svoje obaveze prema kompanijama za čokoladu, lokalni prerađivači često ostaju bez zrna. Vlasti Obale Slonovače i Gane obično pokušavaju da zaštite lokalne fabrike izdavanjem jeftinih kredita ili ograničavanjem obima zrna koje globalni trgovci mogu da kupe.

Međutim, ove godine, fabrike ne dobijaju kakao koji su unapred naručile i ne mogu da priušte kupovinu po višim cenama na tržištu.

Kakve se cene očekuju na tržištu?

Proizvođači čokolade su već podigli svoje cene. Američke prodavnice su prošle godine naplaćivale čokoladne proizvode 11,6 posto više u poređenju sa 2022. godinom, pokazuju podaci istraživačke kompanije za tržište "Circana".

Međunarodna organizacija za kakao (ICCO) očekuje da će globalna proizvodnja kakaa opasti za 10,9 posto na 4,45 miliona metričkih tona ove sezone.

S obzirom na nejedanku ponudu i potražnju, kompanije će morati da koriste zalihe kakaa kako bi potpuno pokrili svoje potrebe. ICCO očekuje da će globalne zalihe kakaa do kraja sezone pasti na svoj najniži nivo u poslednjih 45 godina. Ovakav deficit kakaa u četiri uzastopne sezone nije viđen još od 1960-ih. 

BONUS VIDEO:

Pogledajte

02:38
CENA SVINJETINE NIKADA SKUPLJA U EVROPI, A SADA ZBOG OVOGA DOLAZI I U SRBIJU? Stručnjak otkrio da li možemo očekivati poskupljenje
Izvor: Kurir televizija
Izvor: Kurir televizija

 (Mondo/A.V.)

Možda će vas zanimati

Komentari 4

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Hmm

Samo ruske čokoladice drže istu cenu. Baš čudno.

beogradska seljačina

Ej aj kakao.

bole

smanjice kolicinu kakaoa u cokaladama sa 5 na 1%...

special image