Ti si najpametniji čovek na svetu. Rešili ste jedan od najtežih problema u matematici. Da li a) prihvatate nagradu od milion dolara, ili b) odbijate novac, zabarikadirate se u svom stanu i odbijate da otvorite vrata? Odgovor, ako ste povučeni ruski genije Grigorij Perelman, je b).

Institut za matematiku Kleja u Kembridžu prošle nedelje je odao počast Perelmanu za njegovo rešenje problema koji je pre skoro jednog veka postavio francuski matematičar Anri Poenkare. Teorema, poznata kao Poenkareova pretpostavka, uključuje duboku strukturu trodimenzionalnih oblika. To je jedan od sedam neuhvatljivih izazova koje je postavio institut, a svaki nosi nagradu od milion dolara. Vodećim svetskim matematičarima je trebalo nekoliko godina da potvrde da je Perelman definitivno rešio problem u radu objavljenom 2002.

Perelman, međutim, ne želi novac. On je takođe i 2006. godine odbio Fildsovu medalju. Perelman je trenutno bez posla i živi sa majkom i sestrom u malom stanu u Sankt Peterburgu. Ima svoj spartanski jednosoban stan, navodno pun bubašvaba, ali ga retko koristi.

Grigory Perelman (1).jpg
Youtube/Руслан Вороной/Printscreen 

Perelman odbija da razgovara sa novinarima koji su kampovali ispred njegove kuće. Jednom koji je uspeo da ga dobije na mobilni rečeno je: "Smetate mi. Berem pečurke." Komšije koje imaju priliku da sretnu ovog ekscentrika. "Uvek nosi isti neoštećeni kaput i pantalone. Nikada ne seče nokte ili bradu. Kada hoda jednostavno zuri u zemlju, umesto da gleda s jedne na drugu stranu", rekao je jedan komšija moskovskim novinama.

"On ima prilično čudne moralne principe. Veoma snažno oseća sitne neprikladne stvari“, kaže Sergej Kisljakov, direktor Steklovskog matematičkog instituta u Sankt Peterburgu, gde je Perelman nekada radio kao istraživač.

Prema rečima Kisljakova, Perelman je sa gađenjem napustio svet matematike pre četiri godine. Njegova odluka da odbaci Fildsovu medalju je možda bila vođena osećajem da njegovi kolege matematičari nisu bili dostojni da je dodeljuju. "Prekinuo je svaki kontakt sa zajednicom i želeo je da nađe posao koji nije povezan sa matematikom“, kaže Kisljakov. 

(Mondo, I.L.)