Džini Vajlej rođena 1957. godine u blizini Los Anđelesa, pretrpela je strašno zlostavljanje od strane svog oca Klarka Vajlija. Klark je 13 godina držao ćerku u izolovanoj prostoriji koja je više ličila na zatvorsku ćeliju. Većinu vremena, Džini je držana vezana u toaletu, a ponekad je čak bila smeštena u pravi kavez. Kada je Klark nije tukao daskom, režao je na nju kao besni pas, piše distractify.

Džini nije imala nikakvu interakciju ni sa kim osim sa svojom užom porodicom tokom tih godina formiranja i nikada joj nije bilo dozvoljeno da izlazi napolje - sve dok ona i njena majka Irene nisu pobegle iz kuće 1970. godine. Pošto je Irena bila većinski slepa, njen invaliditet sprečio ju je da pomogne ćerki Džini dok je otac zlostavljao.

Ubrzo nakon što je pobegla iz kuće, Irene je slučajno ušla u kancelariju socijalne službe u Los Anđelesu umesto u kancelariju koja je nudila pomoć slepima. Socijalni radnici su bacili pogled na Džini i odmah shvatili da joj je potrebna njihova pomoć. U početku su mislili da je devojčica autistična, ali onda su saznali mračnu istinu o divljem detetu.

Slučaj je pokrenut protiv oba Džinina roditelja, ali Irene je uspela da ubedi vlasti da odustanu od slučaja protiv nje, tvrdeći da je i ona žrtva. Što se tiče Klarka, on se ubio umesto da se suoči sa suđenjem, ostavljajući za sobom belešku na kojoj je pisalo: "Svet nikada neće razumeti."

Međutim, ono što je Nacionalni institut za mentalno zdravlje očajnički želeo da razume jeste kako je ekstremna izolacija u godinama formiranja neke osobe oblikovala njihove živote. Grupa naučnika je bila veoma zainteresovana da otkrije da li dete može da nauči neki jezik nakon što prođe određeni period života kada se dete formira kao ličnost. Oni su Džini videli kao "praznu ploču" idealnu za istraživanje.

Džini
YouTube/Screenshot 

 Dakle, od 1971. do 1975. Džini je bila podvrgnuta naučnim eksperimentima po nalogu istraživača. Tokom ovog perioda, stručnjaci su došli do nekih otkrića. Na primer, Džini je opovrgla teoriju da jezik ne možeda se nauči nakon puberteta (iako je imala problema sa gramatikom).

Međutim, mnogi su smatrali da je ovo eksperimentisanje previše rigorozno da bi bilo etično. Mnogi naučnici su takođe optuženi za sukob interesa, jer je ona tokom studija živela sa mnogima od njih. Njena majka je 1979. godine podnela tužbu protiv bolnice i mnogih naučnika koji su proučavali Džini, tvrdeći da su je iskorišćavali za "prestiž i profit". Suđenje je rešeno 1984. i Džini je prekinula svaki kontakt sa istraživačima.

Iako je Džini kratko vreme živela sa svojom majkom, na kraju je smeštena u hraniteljske domove, od kojih je u nekima opet doživela nasilje. Ova iskustva su joj dovela do regresije i nikada se nije oporavila od traume - čak ni kada ponovo spojena sa svojom majkom. I dok je ona navodno i danas živa, veruje se da je 64-godišnjakinja živi kao biljka.

BONUS VIDEO:

Kurir televizija KAKO PREPOZNATI ZLOSTAVLJANJE NA RADNOM MESTU: Mobing - problem koji traje

 (MONDO/J.D.)