Godinu dana nakon nesreće sa podmornicom Titan, američki milijarder pokreće novi projekat vredan 20 miliona dolara, a sve kako bi dokazao da se olupina Titanika može istraživati bezbedno. Leri Konor (74), biznismen iz oblasti nekretnina iz Ohaja, planira da putuje na dubinu od više od tri kilometara (12.400 stopa), na dno severnog Atlantika i to u dvosednoj podmornici koju je proizvela kompanija "Triton Submarines".

Ovo se dešava nakon što je pet ljudi izgubilo živote, uključujući osnivača kompanije "OceanGate", Stoktona Raša, kada je slična podmornica doživela katastrofalnu imploziju oko sat i 45 minuta nakon spuštanja ka olupini Titanika. Kompanija OceanGate, koja je naplaćivala 250.000 dolara za putovanja do lokacije olupine, naknadno je obustavila sve svoje operacije dok traje istraga koja je još uvek u toku.

"Želim da pokažem ljudima širom sveta da, iako je okean izuzetno moćan, može biti predivan, prijatan i zaista može da promeni život ako mu se pristupi na pravi način", rekao je Konor za Wall Street Journal.

podmornica2.jpg
YouTube 

Konor sarađuje sa Patrikom Lehejem, iskusnim roniocem i dizajnerom podmornica, koji je i suosnivač kompanije "Triton Submarines". Oni nameravaju da organizuju putovanje u podmornici poznatoj kao "Triton 4000/2 Abyssal Explorer" - jednoj od nekoliko podmornica koje proizvodi ova kompanija. Konor je istako da ona koristi novu tehnologiju koja nije bila dostupna pre pet godina.

"Patrik o opodmornici razmišlja i dizajnira je više od decenije. Ali nismo imali potrebne materijale i tehnologiju. Pre pet godina nije bilo moguće da se ova podmornica izgradi", objašnjava Konor.

Prema veb sajtu kompanije, Triton je podmornica koja može da dosegne neverovatne okeanske dubine i reklamira se kao podmornica sa "neprevaziđenim" sposobnostima.

"Ono što treba da uradimo je da izgradimo podmornicu koja može ponovno i bezbedno da zaroni do dubina na kojima se nalazi Titanik i da pokažemo svetu da to izvodljivo, a da je Titan bio improvizacija,“ rekao je Lehej.

Trenutno nije poznato kada Konor i Lehej planiraju da krenu na putovanje do olupine Titanika. Miliarder je ranije u više navrata kritikovao pokojnog osnivaču OceanGate-a, Stoktonu Rašu, i opisao njegov pristup istraživanju okeana kao "predatorski".

Podsetimo, 18. juna 2023. godine, Raš je poginuo zajedno sa Hamišom Hardingom, Šahzadom i Sulejmanom Dejvidom, i Pol-Anri Nargeoleom u podmornici Titan. Podmornica je navodno implodirala pod ogromnim vodenim pritiskom. U blizini mesta potonuća Titanika 22. juna otkrivene su olupine implodirane podmornice. Obalska straža je 10 dana nakon nestanka objavila da su u olupini podmornice pronađeni ljudski ostaci.

BONUS VIDEO:

Kurir televizija "OVA PODMORNICA JE BILA PREDVIĐENA DA IDE DO 1.300 METARA!" Stručnjaci analiziraju: Kompanija je dala OVE ugovore, znala je rizik!

(Mondo/A.V.)

OceanGate, koja je naplaćivala 250.000 dolara za putovanja do lokacije olupine, naknadno je obustavila sve svoje operacije dok traje istraga koja je još uvek u toku.

"Želim da pokažem ljudima širom sveta da, iako je okean izuzetno moćan, može biti predivan, prijatan i zaista može promeniti život ako mu se pristupi na pravi način," rekao je Konor za Wall Street Journal.

Konor sarađuje sa Patrikom Lehejem, iskusnim ronilacem i dizajnerom podmornica, koji je suosnivač kompanije Triton Submarines.

Oni će napraviti putovanje u podmornici poznatoj kao Triton 4000/2 Abyssal Explorer – jednoj od nekoliko podmornica koje proizvodi ova kompanija.

"Patrik o ovome razmišlja i dizajnira ga više od decenije. Ali nismo imali potrebne materijale i tehnologiju," rekao je Konor. "Pre pet godina nije bilo moguće izgraditi ovu podmornicu."

Prema vebsajtu kompanije, Triton je najdublja akrilna podmornica na svetu i reklamira se kao podmornica sa "neprevaziđenim" sposobnostima.