Izgleda da Ukrajinci svojim "dronovim zmajevima" daju moderni zaokret u municiju koja je pogubno korišćena u oba svetska rata.
Serija video snimaka na društvenim mrežama, uključujući Telegram kanal ukrajinskog ministarstva odbrane, prikazuje bespilotne letelice kako bacaju vatrene bujice (zapravo rastopljeni metal) na ruske položaje.
Usijana mešavina aluminijumskog praha i oksida gvožđa, nazvana termit, oslobađa temperature do 2.200 stepeni Celzijusa. Ako već ne ubija ili ne obučava ruske vojnike, može brzo da spali drveće i vegetaciju koji služe kao zaklon, piše CNN .
Kako se oslobađa iz drona, termit podseća na vatru koja dolazi iz usta mitskog zmaja.
"Šok dronovi su naša krila osvete, donoseći vatru pravo sa neba!" saopštila je na društvenim mrežama ukrajinska 60. mehanizovana brigada.
"Oni postaju prava pretnja neprijatelju spaljivanjem njegovih položaja sa preciznošću koju nijedno drugo oružje ne može postići. Kada naš Vidar radi, Rusi ne spavaju", dodala je brigada. Vidar je nordijski bog osvete.
Stvaranje te vrste straha je verovatno glavni efekat ukrajinskih dronova zmajeva, smatra Nikolas Dramond, analitičar specijalizovan za kopneni rat i bivši oficir britanske vojske.
"To je veoma gadna stvar. Korišćenje drona za izbacivanje termita je prilično inovativno. Ali ako se koristi na taj način, njegov efekat će biti više psihološki nego fizički. Razumem da Ukrajina ima ograničen kapacitet da izbaci termite, ali ovo ne može biti novo. glavno oružje", rekao je Dramond.
Nemci su ga koristili u Britaniji tokom Prvog svetskog rata
Međutim, on priznaje da termit može izazvati strah kod neprijatelja. Lako može da "progori" skoro sve, uključujući i metal, pa je zaštita od njega gotovo nemoguća. Otkrio ga je nemački hemičar 1890-ih, a prvobitno je korišćen za zavarivanje železničkih šina.
Vojna moć termita je ubrzo postala očigledna. Nemci su ga bacali sa cepelina kao bombe iznad Britanije u Prvom svetskom ratu. I Nemačka i saveznici su koristili termičke vazdušne bombe u Drugom svetskom ratu.
Prema Action Against Armed Violence (AOAV), britanskoj antiratnoj grupi, Ukrajina je ranije bacila termite iz dronova kako bi trajno onesposobila ruske tenkove. Oni su objasnili da su Ukrajinci puštali termit "direktno kroz otvore tenkova, gde bi se brzo zapalio i uništio tenk".
"Ova preciznost, u kombinaciji sa sposobnošću drona da zaobiđe tradicionalnu odbranu, čini termitne bombe veoma efikasnim oruđem u modernom ratovanju", primetili su oni.
Termit je samo jedna vrsta zapaljive municije. Tu su i napalm i beli fosfor.
Nanosi strašne povrede žrtvama
Kancelarija Ujedinjenih nacija za razoružanje kaže da zapaljiva municija može da izazove masovno uništenje i štetu po životnu sredinu. Sjedinjene Države su koristile napalm da spale veći deo japanske prestonice do temelja u zloglasnim napadima na Tokio u Drugom svetskom ratu. Američke snage su ga takođe intenzivno koristile u Vijetnamu.
Prema međunarodnom pravu, termit nije zabranjen u vojnim sukobima, ali je njegova upotreba na civilnim ciljevima zabranjena zbog strašnih efekata koje može imati na ljudsko telo. U izveštaju iz 2022. o zapaljivoj municiji kao što je termit, Human Rights Watch (HRW) je naveo da upotreba takve municije može imati strašne posledice, uključujući izazivanje opekotina četvrtog ili petog stepena.
"Mogu da izazovu oštećenje mišića, ligamenata, tetiva, nerava, krvnih sudova, pa čak i kostiju", kaže se u izveštaju HRW. Ako žrtve prežive, provest će ostatak života sa ozbiljnim fizičkim i psihičkim posledicama.
Ukrajinci su optužili Ruse da koriste zapaljivu municiju
Kijev je ranije optužio ruske snage da koriste neodređenu zapaljivu municiju na civilnim ciljevima, uključujući selo izvan Harkova, drugog po veličini grada u Ukrajini, u maju 2022. CNN-ov Nik Paton Volš prošao je kroz selo Čerkasi Tiški ubrzo nakon ruskog napada i opisao scena "zapaljene kuće, polja, čak i sam vazduh".
Ukrajinski oficiri su takođe optužili Rusiju da je koristila zapaljivu municiju u napadima na grad Bahmut prošle godine. Ta upotreba zapaljivih agenasa nije dovela do brze pobede Rusije, a Dramond ne misli da oni menjaju igru ni na bojnom polju Ukrajine.
"Ako Ukrajina želi da ostvari pravi uticaj, potreban joj je iskorak kao u Kursku. Tako izgleda pobeda", rekao je Dramond.
On je napomenuo da termit daje ruskim vojnicima još jedan razlog da se plaše ukrajinskih dronova.
"Videli smo slučajeve da su ruske snage napustile svoje položaje zbog napada dronovima. Što im Ukrajina više uliva strah od bespilotnih letelica, to su joj veće šanse za uspeh. Termit održava pritisak", zaključio je on.
BONUS VIDEO:
(Index/MONDO/Nevena Davidović)
Nestvarni Nedović, sjajni Kalinić i velika pobeda Zvezde: Drama, preokret i prvenac u Evroligi!
Šok! Pešić neće ostati selektor Srbije: "Pričao sam sa Čovićem, smeta mi samo jedno"
"Zamerio sam se Zvezdi, pa su me sklonili": Rade Bogdanović otkrio šta mu nisu oprostili!
Pešić otišao, Srbija traži novog selektora: Ko će biti naslednik na klupi reprezentacije?
Mondo ukrštenica za 5. oktobar: Jutarnja zabava i "razgibavanje" mozga!