Ciklon Boris je već izazvao haos u srednjoj Evropi, a ekološke vlasti u Rumuniji su na oprezu. Ovaj vremenski fenomen doneo je teške snežne padavine na planinska odmarališta u Austriji i Italiji, a očekuje se da će se njegovi efekti osetiti i u drugim evropskim zemljama u narednim danima.
U Rumuniji, meteorolozi su izdali narandžasta upozorenja za kišu i poplave, predviđajući ekstremne vremenske uslove u naredna dva dana. Očekuju se intenzivne padavine sa rizikom od poplava i niskim temperaturama.
U Italiji, turisti su bili iznenađeni slojem snega od oko 30 centimetara, dok je u Austriji snega bilo još više. U Češkoj i Poljskoj, ciklon donosi obilne kiše sa akumulacijama vode koje bi mogle dostići do 400 litara po kvadratnom metru. Vlasti se boje da bi poplave mogle biti uporedive sa razornim iz 1997. godine.
Stanovništvu se savetuje da prati uputstva lokalnih vlasti i pripremi se za ekstremne vremenske uslove, koji bi mogli ozbiljno uticati na infrastrukturu i zajednice u pogođenim oblastima prenose rumunski mediji.
Austrijske vlasti su takođe mobilisale 1.000 vojnika u slučaju da Dunav poplavi Beč.
Ciklon se kreće prema severu, severoistoku, zadržaće se neko vreme u Istočnoj Evropi, a zatim skrenuti prema zapadu. Ova situacija obično donosi obilne kiše, katastrofalnih razmera, rekao je Tomaš Hrdinka, hidrološkinja iz TGM istraživačkog instituta.
Ciklon Boris, sistem niskog pritiska visoke intenziteta, bio je jedan od najznačajnijih vremenskih fenomena koji su pogodili regione u blizini Indijskog okeana. Formiran u ranoj fazi sezone ciklona, Boris je pokazao moć i razorni uticaj tropskih ciklona na ranjive zajednice.
Ciklon Boris formiran je u tropskom regionu Indijskog okeana, inicijalno kao oblast niskog pritiska. Povoljni uslovi, kao što su visoke temperature okeanske vode i povoljni vetrovi, pomogli su u njegovoj intensifikaciji, pretvarajući ga u snažan ciklon.
Njegov put uključivao je prolazak kroz nekoliko ostrva i obalnih regiona, izazivajući zabrinutost i pripreme za hitne intervencije u pogođenim oblastima.
Suočeni sa ciklonom takve magnitude, lokalne i međunarodne vlasti mobilisale su resurse za upravljanje vanrednom situacijom. Informativne kampanje i kampanje za rano upozorenje bile su ključne za pripremu stanovništva i smanjenje rizika.
Nakon prolaska ciklona, sprovedene su operacije spasavanja i oporavka kako bi se pomoglo pogođenim zajednicama da se obnove. Pored toga, humanitarne organizacije i međunarodne agencije pružile su pomoć i resurse za podršku naporima obnove.
Hrvatska konkretno nije prošla teško kao što je prošlo sedište Evrope, rekao je za 24sata glavni direktor DHMZ-a Ivan Gutler. Otkrio je da će subota, što se tiče padavina, biti nešto mirnija, dok se nastavak većih očekuje krajem današnjeg dana i u nedelju.
"Treba obratiti pažnju na vetar, buru i severna strujanja. U Hrvatskoj će biti značajnih padavina, ali ništa alarmantno. Puno više pratimo šta se dešava u centralnoj Evropi, gde su zaista ekstremne količine padavina, pa će to povećati pritisak i na naše reke, prvenstveno mislim na Dunav" - rekao je šef DHMZ-a.
BONUS VIDEO: PANTER LI JE, MAČKA LI JE? Čitalac zbunjen, šta je ovo na snimku, ko se šeta kanalom Dunav-Tisa-Dunav (VIDEO)
(Modno/Telegraf)
Herojska pobeda Partizana u Berlinu! Karlik Džouns 2 sekunde pre kraja doneo petu u nizu!
Partizan prosuo sve i izgubio u Subotici: Bledi crno-beli nisu mogli protiv Spartaka!
Hrvatski komentator u šoku šta su uradili Zvezdi u Milanu: Vikao kad je video sudijsku nepravdu i gol! (Video)
Procurili detalji Makronovog plana za Ukrajinu: 40.000 NATO vojnika, ova evropska država preuzela bi potpunu komandu
"Uvek sam verovao u Željka Obradovića!": Ostoja Mijailović pričao o timu i otkrio budžet Partizana