Slušaj vest

Predsednik Ukrajine Volodimir Zelenski je u parlamentu 16. oktobra predstavio ukrajinski Plan pobede o kojem se mnogo raspravljalo, iako su neki delovi ostali poverljivi. Zelenski je Plan pobede prvo otkrio savezničkim zemljama, pre svega Americi, ali sada su građani Ukrajine imali uvid u neke delove plana, koji neće biti u potpunosti objavljen u javnosti.

Plan Zelenskog se sastoji od pet tačaka:

  • poziv za pridruživanje NATO-u
  • odbrambeni aspekti
  • odvraćanje ruske agresije
  • ekonomski rast i saradnja
  • posleratna bezbednosna arhitektura

Plan uključuje i tri tajna dodatka.

Pridruživanje Ukrajine NATO savezu stavljeno je na vrh liste. Kijev je podneo zahtev za pridruživanje u septembru 2022, ali još nije dobio jasan signal od saveznika.

"Ako plan bude podržan, možemo da okončamo rat najkasnije sledeće godine. Razumemo da je članstvo u NATO stvar budućnosti, a ne sadašnjosti. Mi smo demokratska nacija koja je dokazala da može da zaštiti evroatlantski i sopstveni način života", rekao je Zelenski u parlamentu, ali je dodao da će poziv Ukrajini da uđe u NATO pokazati Putinu koliko su pogrešni "njegovi geopolitički proračuni".

Druga tačka naglašava potrebu da se rat u Ukrajini dovede na rusku teritoriju, kao što se dogodilo kada su ukrajinske snage ušle u rusku Kursku oblast početkom avgusta. To će, prema rečima Zelenskog, sprečiti stvaranje mogućih "tampon zona" na ukrajinskoj teritoriji. Ova stavka takođe poziva na ukidanje ograničenja za udare oružjem dugog dometa u Rusiji.

Zelenski traži i dodatnu podršku u jačanju ukrajinskih kopnenih snaga, protivvazdušne odbrane, investicije u odbrani, obaveštajnu pomoć i druge vojne pomoći koje će doprineti će jačanju Ukrajine i odvratiti rusko stanovništvo od njihove "ideologije rata". 

Treća tačka se odnosi na nenuklearno odvraćanje i uključuje jedan tajni deo. Ukrajina predlaže "sveobuhvatni nenuklearni paket strateškog odvraćanja na svojoj teritoriji", koji bi zaštitio zemlju od buduće agresije.

Četvrta tačka govori o ukrajinskom korišćenju prirodnih resursa, kao što su uranijum, titanijum i litijum, koji predstavljaju "potencijal ekonomskog rasta za Kijev i EU". Ukrajina nudi poseban sporazum o zajedničkom ulaganju i korišćenju ovih resursa sa EU i SAD. Ovde se poziva na jačanje međunarodnih sankcija protiv Rusije kako bi se smanjila njena sposobnost da nastavi sa agresijom.

Peta tačka se odnosi na posleratnu bezbednosnu arhitekturu Ukrajine. Zelenski je rekao da se Kijev može pohvaliti velikom i iskusnom vojnom snagom koja može da ojača NATO i bezbednost evropskog kontinenta. Govoreći o predsedniku Rusije Vladimiru Putinu, Zelenski je poručio da bi njegova pobeda podstakla "druge agresore".

"Ako se partneri slože, onda posle rata predviđamo zamenu određenih američkih vojnih kontingenata stacioniranih u Evropi ukrajinskim jedinicama. Ako Putin ostvari svoje sulude geopolitičke, vojne, ideološke i ekonomske ciljeve, to će stvoriti neodoljiv utisak za druge potencijalne agresore, posebno u regionu Zaliva, Indo-pacifičkog regiona i Afrike, da agresivni ratovi mogu biti profitabilni za i njih", rekao je Zelenski.

On je napomenuo da "Putinova koalicija kriminalaca" sada uključuje Severnu Koreju, koja je obezbedila ne samo oružje, već i osoblje za ruske fabrike i vojsku.

"Ovo je zapravo učešće druge države u ratu protiv Ukrajine na strani Rusije. Moramo da sprovedemo Plan pobede kako bismo primorali Rusiju da bude na mirovnom samitu i spremna da okonča rat", zaključio je Zelenski.

BONUS VIDEO:

Kurir televizija "UKRAJINA ENORMNIM NAPADOM NA MOSKVU SAMO SKRETALA PAŽNJU?" Eksperti tvrde: Znali su da može doći do eskalacije